Biskupství přepracovalo protipožární zajištění kostela v Gutech

Ostrava – Pracovníci Ostravsko-opavského biskupství přepracovali projekt protipožárního zajištění chystané repliky kostela v Třinci-Gutech. Znovu jej posoudí hasiči, kteří předchozí verzi zamítli. Zabezpečení jim připadalo nedostatečné. ČTK dnes o novém návrhu informoval vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek. Stavba repliky kostela, který v srpnu 2017 zničil úmyslně založený požár, by podle něj i přes tato zdržení měla začít ještě letos.

„Projekt zabezpečení jsme přepracovali a v těchto dnech jej předáme hasičům,“ uvedl Kotásek. Detaily nové dokumentace ale nechtěl komentovat. Na její posouzení budou mít hasiči zase měsíc. Rozhodnou tedy nejpozději v polovině listopadu.

Kotásek věří, že práce tak budou moci zahájit ještě letos. Stavba měla začít už loni na podzim. Příprava se ale zdržela. Třeba jednání s památkáři trvalo déle, než investor předpokládal. Bylo nutné najít kompromis mezi představami stran. Nový termín se odhadoval na letošní léto. Ani ten se ale nestihne. Práce tak začnou nejdříve na podzim.

První verzi protipožárního zabezpečení hasiči zamítli začátkem září s tím, že podle nich je nedostatečná. Hasiči třeba chtěli, aby elektronická požární signalizace mířila přímo na stůl dispečerů integrovaného záchranného systému. Podle plánu měla vést k soukromé firmě, což by podle hasičů znamenalo při zásahu zpoždění.

Pro výstavbu je už kromě protipožárního projektu připraveno vše. Pokáceno bylo 450 metrů krychlových kulatiny. Vybraná firma už dřevo na stavbu odkornila, upravila na potřebné profily a uložila pro další použití. Dřevo bylo většinou otesáno či jinak upraveno. Současně se těžilo smrkové dřevo pro výrobu šindelové krytiny. Na výrobu šindelů se spotřebuje na 150 metrů krychlových dřeva.

Kostel z 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení vzácného kostela tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší trest dostal chlapec, který budovu zapálil. V době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal odsouzený, který všechny na místo přivezl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 19. žáří 2019  Foto: Wikimedia Commons – kostel v Gutech

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář