Blatno v Krušných horách pokračuje v opravě kostela, kam vrátí původní varhany

Blatno – Malá obec Blatno v Krušných horách začne v příštím roce opravovat kůr v kostele sv. Michaela Archanděla. Rekonstrukce je nutná k tomu, aby se do svatostánku vrátily původní varhany. Hudební nástroj z druhé poloviny 18. století zachránil německý varhanář, teď jsou varhany dočasně uloženy na Plzeňsku. Ve sbírce na jejich obnovu je zhruba 250.000 korun. ČTK to řekla starostka Iveta Rabasová Houfová (Pro venkov). Na rekonstrukci kostela získala radnice dotaci z Česko-německého fondu budoucnosti.

Kostel je zapsaný na seznamu kulturních památek České republiky. Přestože stavební práce ještě zdaleka neskončily, již slouží jako centrum kulturního a společenského života. Konají se zde akce jako hudební slavnosti, Noc kostelů, výtvarná sympozia a výstavy. Kostel je i místem pro konání společných akcí s německým partnerem z Marienbergu. Plánovaná rekonstrukce kruchty má umožnit instalaci původních varhan, které z kostela zmizely v 80. letech 20. století a které zachránil drážďanský restaurátor Kristian Wegscheider. Fond budoucnosti podpoří tuto renovaci částkou 600.000 korun.

SOUVISEJÍCÍNa podporu dostavby varhan ve svatovítské katedrále vystoupí 200 účinkujících

Na další práce v kostele potřebuje obec, kde žije zhruba 620 obyvatel, čtyři miliony korun. Starostka odhaduje, že polovina bude stačit na rekonstrukci kůru, kde je zatím maketa barokních varhan, které postavil loketský varhanář Johann Georg Ignaz Schmidt v roce 1782. Za komunismu kostel chátral a varhany zmizely. „Domnívali jsme se, že jsou zničeny. Ze záznamů jsme věděli, že v 80. letech byly předány restaurátorovi za zůstatkovou cenu s tím, že jsou poškozené a nedají se zachránit,“ uvedla Rabasová.

Ukázalo se, že německý varhanář je před lety odkoupil s úmyslem je zachránit a třeba jednou vrátit tam, odkud pocházejí. Narazili na ně lidé ze Šumavy, kteří pro jeden z kostelů hledali vhodné varhany. Když zjistili, že jsou z Blatna, oslovili radnici, zda by o ně neměla zájem. Mezitím nový vlastník nástroj částečně zrestauroval. Starostka ho kontaktovala, znalec potvrdil, že jsou to původní varhany z Blatna a pak se už stěhovaly do kostela na Plzeňsku, kde čekají na dokončení restaurátorských prací.

Obec vypsala na varhany veřejnou sbírku. Na ní je aktuálně kolem 250.000 korun, potřeba je zhruba 1,5 milionu korun. „Sbírka poběží celý příští rok, pak už snad bude kostel připraven na jejich instalaci a bude mít dostatek peněz na renovaci,“ uvedla starostka. Varhany obec koupila za tři miliony korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. prosince 2023 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář