Bohoslužba v brněnském kostele zahájila oslavy 200 let od narození Mendela

Brno – Slavnostní bohoslužbou, kterou vedl pražský arcibiskup a český primas Jan Graubner, dnes v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně začal týden oslav 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Další mše, pro změnu sloužená v latině, Mendelův týden příští neděli také uzavřet. Zařazením bohoslužeb v augustiniánském kostele na program festivalu Mendel 2022 chtějí pořadatelé zdůraznit, že ač je Mendel dnes znám jako zakladatel genetiky, byl za svého života hlavně opatem kláštera ve Starém Brně. ČTK to za pořadatele řekl Matěj Hollan.

„Pan arcibiskup účast na bohoslužbě přislíbil ještě jako arcibiskup olomoucký a my si velmi vážíme toho, že ji ve svém programu ponechal i poté, co jej papež pověřil vedením pražského arcibiskupství,“ uvedl Hollan.

SOUVISEJÍCÍMší za účasti arcibiskupa Graubnera začínají v Brně oslavy narození Mendela

Dnešní bohoslužba baziliku zcela zaplnila, souvislost s Mendelem byla dobře patrná už při příchodu do kostela – v jeho sousedství nechali pořadatelé nafouknout obří hrášek.

Součástí oslav 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela budou v týdnu odborné konference, komentované prohlídky augustiniánského kláštera, kde působi, veřejné debaty odborníků i koncerty populární a vážné hudby.

Hlavními hvězdami programu jsou americká skupina Kool & the Gang a Ewa Farna, z programu vážné hudby vystoupí v pátek v bazilice ve Starém Brně vystoupí Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno a zazní mimo jiné Janáčkova Glagolská mše. Podrobný program jednotlivých dnů je k dispozici na internetových stránkách.

Příští neděli ukončí festival Mendel 2022 bohoslužba, tentokrát sloužená v latině. „Jejím hostem bude i Luis Marín, blízký spolupracovník papeže a ředitel institutu augustiniánské spirituality ve Vatikánu. Mši bude přenášet Česká televize a zazní při ní světová premiéra hudební mše farního skladatele Jiřího Fadrného,“ dodal Hollan.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Gregor Johann Mendel

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář