Bohoslužby s 15 lidmi se mohou konat už ode dneška

Praha – Bohoslužby a náboženské obřady s účastí do 15 osob už se mohou v českých a moravských kostelích konat ode dneška. Vláda je původně chtěla povolit od 27. dubna, na čtvrtečním jednání ale schválila dřívější termín. Účastníci takových setkání ale musejí dodržovat pravidla, která vyplývají z usnesení vlády.

V kostele musí lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy, pokud nejsou členy rodiny. Před vstupem do kostela si musejí vydezinfikovat ruce a všichni účastníci bohoslužeb mají mít roušku kromě okamžiku přijetí eucharistie. Kněz si musí desinfikovat ruce několikrát, zvláštní podmínky platí i pro údržbu prostor v kostele. Veškerý další program ve farnostech, který vyžaduje shromažďování lidí, je do dovolání zrušen.

Minulý týden vláda schválila první harmonogram rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. V něm se počítalo s tím, že veřejné bohoslužby s účastí do 15 osob budou možné od 27. dubna. Od 11. května se pak počítalo s tím, že shromáždění v kostele by se mohlo zúčastnit do 30 lidí, od 25. května do 50 lidí a od 8. června už akce v kostelích neměly být počtem účastníků omezeny. První termín se změnil, ale o dalších fázích harmonogram přijatý vládou ve čtvrtek nemluví.

Mluvčí České biskupské konference (ČBK) Monika Klimentová ČTK již dříve řekla, že bude na jednotlivých farnostech, jak se s rozhodnutím vypořádají. Řekla, že na mnoha vesnických farnostech s malým počtem farníků problémy nebudou, ty větší městské farnosti ale možná s počtem 15 či 30 účastníků mše problém mít mohou. Rozhodně budou pokračovat online přenosy bohoslužeb, dokud vládní opatření potrvají.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 24. dubna 2020  Foto: WIkimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář