Bohoslužby v kostelích jsou zrušeny, chrámy se ale nezavřou

Praha – Kvůli nouzovému stavu vyhlášenému vládou čeští a moravští biskupové ruší společné bohoslužby. Věřícím udělují dispens, tedy výjimku z jinak povinné účasti na nedělních bohoslužbách. Lidé je mohou sledovat v médiích a neděli slavit v rodinném kruhu. Kostely budou pro jednotlivce nadále otevřeny. Česká biskupská konference to uvedla v prohlášení zaslaném ČTK. Biskupové vyzývají k zachování klidu, k připravenosti pomoci potřebným a k modlitbě.

Vláda ve čtvrtek jako preventivní opatření proti šíření koronaviru vyhlásila nouzový stav. Mimo jiné omezila počet účastníků shromáždění, včetně náboženských, na 30 osob.

Jan Graubner, arcibiskup olomoucký, místopředseda České biskupské konference vyzval další, aby se připojili k těm, kdo se každý večer ve 20:00 společně modlí za ukončení epidemie, za nemocné i jejich ošetřovatele, i za ty, kdo v současné tíživé situaci rozhodují o osudech lidí, za překonání strachu i za pomoc pro všechny zasažené.

Česká biskupská konference již dříve vydala doporučení pro kněze ve farnostech. Kostely mají nechat otevřené k individuální modlitbě, mohou také věřící navštěvovat doma. Z kropenek kostela se má odstranit svěcená voda.

Předseda rady ČBK pro duchovní službu ve zdravotnictví biskup Zdenek Wasserbauer vybídl nemocniční kaplany a kněze, aby nemocné a seniory navštívili vždy, kdy je ohrožen život a je třeba udílet svátosti. Ostatní návštěvy mají zvážit. Zákaz návštěv v nemocnicích a zdravotnických zařízeních by se na ně ale obecně neměl vztahovat, protože by měli být vnímáni v režimu nemocničního personálu, uvedl biskup.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 13. března 2020  Foto:

Tags: ,,

1 Komentář

  1. No jsem potěšen, že zdejší církve dostali rozum a začali se chovat zodpovědně. To však nelze říci o soudruzích z Bruselu… měli hlavu v písku a teď se probudili a sdělili nám, že se jim vůbec nelíbí uzavírání hranic…člověk by si myslel, že snad ten virus chtějí rozšířit.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář