Bolívijští biskupové podpořili revizi volebních výsledků

Vatikán/ Bolívie – Bolívijští biskupové přítomní na synodě pro Amazonii vyzvali k novému přepočítání volebních lístků. Připojili se tak k hlasům těch, kdo považují nedělní prezidentské volby v Bolívii za zmanipulované.

Podle prvních volebních výsledků zvítězil Evo Morales. Nezískal však nadpoloviční většinu ani desetibodový náskok před hlavním rivalem, aby mohl být ihned po prvním kole potvrzen. Když však všechno ukazovalo na nutnost druhého kola, volební tribunál zastavil ohlášení výsledků a po přepočítání 83% hlasů ohlásil, že Morales počtvrté obhájil mandát.

Moralesovi oponenti vyšli do ulic. Sto tisíc lidí demonstrovalo v La Pazu a došlo rovněž ke střetům s policií. Na včerejšek byla ohlášena generální stávka. Morales nařčení z falšování voleb odmítá, zároveň však evidentně nechce připustit další kolo voleb, protože dosud vždy vítězil v prvním kole.

Bolívijští biskupové zasedající ve Vatikánu na synodě o Amazonii hledí na vývoj ve své zemi se znepokojením a připojují se k těm, kdo žádají nové přepočítání hlasů. Mluví arcibiskup Sergio Gualberti:

„Jsme vážně znepokojeni rostoucím násilím v reakci na manipulaci volebních výsledků. Bylo totiž zřejmé, že bude nutné přistoupit k druhému kolu voleb. Veřejně to odsuzujeme a prosíme, aby mezinárodní organizace zaujaly v této věci jasné stanovisko, a především, aby byly znovu přepočítány všechny hlasy, s nadějí, že dojde k druhému kolu voleb, jak na to ukazovaly první výsledky. Na druhou stranu prosíme, aby protesty měly pokojný charakter a aby pořádkové síly nesahaly k násilí. Spoléháme na dohodu, která navrátí pokoj, a na adekvátní reakci na tento závažný problém,“ řekl Vatikánskému rozhlasu bolívijský arcibiskup Sergio Gualberti.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 25. října 2019  Foto: CC Search – ilustrační 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář