Bomby v egyptských kostelech zabily 36 lidí, 2 nálože vybuchly během oslav Květné neděle

 

Křesťané v Egyptě se stali během oslav Květné neděle terčem útoků, nálože vybuchly v koptských kostelech v Alexandrii a ve městě Tanta, informuje o tom Agentura Reuters.  Na následky zranění zemřelo 36 lidí a více než 100 lidí je zraněných. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil.

Při první explozi v Tantě, městě vzdáleném asi 90 kilometrů od Káhiry, bylo zabito nejméně 25 lidí a zraněno nejméně 78.  K druhému výbuchu došlo jen několik hodin později sebevražedným atentátníkem v Alexandrii v katedrále sv. Marka, historickém sídle koptského papeže, zabito bylo 11 lidí včetně 3 policistů. Hlava kopské církve Tawadros II. byl během výbuchu v katedrále přítomný, nebyl však zraněný.

Křesťanská komunita v Egyptě čelí nárůstu útoků od vzniku tzv. Islámského státu na území Sýrie a Iráku roku 2014 . V roce 2015 bylo zabito 21 egyptských křesťanských pracovníků v Libyi. Egypští křesťané pravidelně čelí útokům různých muslimských skupin. V současnosti žije v Egyptě 8 milionů křesťanů a tvoří 10 procent populace.

K útokům došlo v měsíci, kdy papež František plánuje navštívit Egypt.

 

-mn-
Foto: Flickr, Katedrála sv. Marka v Alexandrii

 

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář