Boskovice oslaví výročí Špidlíkova narození, odhalí mu památník

Boskovice (Blanensko) – Boskovice letos budou slavit výročí 100 let od narození kněze a kardinála Tomáše Špidlíka, který zemřel v roce 2010. Při té příležitosti mu v létě naproti jeho rodného domu odhalí památník za 600.000 korun, řekla novinářům senátorka a zastupitelka Boskovic Jaromír Vítková (KDU-ČSL). Součástí oslav budou koncerty, výstavy nebo besedy.

Špidlík se narodil v Boskovicích 17. prosince roku 1919. Zemřel 16. dubna roku 2010 v Římě ve věku 90 let. Odhalení památníku je v plánu 17. srpna. „Bude mít podobu velkého srdce a přes něj bude ocelový kříž. Srdce bude obložené mozaikou,“ popsala Vítková. Podle ní autorka a výtvarnice Magdalena Roztočilová vycházela ze Špidlíkova kardinálského znaku. Památník bude v Bělské ulici v parčíku naproti Špidlíkova rodného domku.

Na památník přispěl částkou 100.000 korun Jihomoravský kraj. „Stejnou částku jsme získali od ČEZu a máme také veřejnou sbírku, kam dala 100.000 rodina Hurábova. Přispěli také další lidé, je tam už přes 400.000 korun,“ uvedla Vítková.

Akce v Boskovicích k letošnímu výročí Špidlíkova narození začnou už tento víkend. V neděli Muzeum regionu Boskovicka představí fotoalbum se Špidlíkovými fotkami a citáty. „Dále chystáme tři koncerty, tři výstavy, dvě besedy a vrcholem bude právě odhalení památníku a také pak 21. října konference v Senátu k osobě kardinála Špidlíka,“ doplnila Vítková.

Špidlík patřil k nejvýznamnějším českým teologům žijících v zahraničí a byl považovaný za světově proslulého znalce spirituality křesťanského Východu. V roce 1998 vyznamenal Špidlíka tehdejší prezident Václav Havel Řádem T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Česká biskupská konference mu v roce 2002 udělila Řád sv. Cyrila a Metoděje za celoživotní dílo, o rok později převzal nejvyšší italské vyznamenání v oblasti kultury a umění – Zlatou medaili za zásluhy o kulturu a umění.

Kardinálem jmenoval Špidlíka v roce 2003 papež Jan Pavel II. Jezuitský duchovní se tak po Miloslavu Vlkovi stal 21. kardinálem z českých a moravských diecézí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipeie

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář