#bosmepartyja – je čas se spojit! 

Přiléhavý název pro zdánlivě nesourodou skupinu subjektů, kterou spojil nejen ostravský dialekt, ale především ušlechtilý záměr:  

Pomáhat druhým v  čase nouze.  

Proč vznikla?  Protože na podzim 2020 se řada sociálních a zdravotních zařízení v  Moravskoslezském  kraji začala potýkat s  nedostatkem personálu.  

Na toto „volání o pomoc“ zareagoval  v  říjnu  Moravskoslezský kraj, Dobrovolnická centra ADRA Ostrava, Frýdek-Místek a Havířov, společnost  Heimstaden a Ostravská univerzita.   

Bylo potřeba vytvořit náhradní zdroj lidí, kteří jako dobrovolníci a dobrovolnice  či placená síla budou ochotni dočasně vypomáhat v zařízeních, která nejvíce bojovala s chybějícím personálem. Vznikla  tak  skvělá  společná regionální skupina zaměřená na pomoc lidem:  #bosmepartyja.  

Dobrovolnická centra  ADRA Ostrava, Frýdek-Místek  a  Havířov  aktivně organizovala školení dobrovolníků  pro celý  MSS  kraj  a koordinovala  pomoc  do potřebných organizací.   

Ale co v případě, že přihlášený dobrovolník bydlel daleko, nemohl denně do zařízení dojíždět  nebo měl obavu z nákazy svých blízkých? I na to bylo myšleno.   

Společnost  Heimstaden, největší soukromý poskytovatel bydlení v kraji, se zavázal zajistit ochotným dobrovolníkům ubytování: „Připravili jsme 30  lůžek v Ostravě, 32 v  Havířově a  16 v  Karviné,“ sdělil ředitel  společnosti  Jan Rafaj.   

Ke společné iniciativě se přidala i  Ostravská univerzita. „Máme v databázi dvě stovky studentů, kteří  se  už osvědčili v dobrovolnické práci, a věříme, že oslovíme další,“ uvedla  při prvotních jednáních univerzitní prorektorka Renáta Tomášková.  

Tři  příběhy skutečných  #bosmepartyja  dobrovolníků:  

Nejmladším dobrovolníkem, který se přihlásil, je patnáctiletý Jindřich. Tento žák základní školy  pomáhal v  Domově pro seniory Slunovrat  Ostrava  v kuchyni s přípravou jídla.    

(Dobrovolníkem se zájemce může stát od 15 let, po splnění několika podmínek a absolvování školení.)  

Také  desítka  zaměstnancůDivadla Petra Bezruče  se rozhodla věnovat svůj osobní čas k rozptýlení osamělých klientů v sociálních zařízeních,  herci i neherci pomáhali  také s  dezinfekcí prostor či administrativou.   

Paní  Sylva Bajerová, která se před pandemií živila jako průvodkyně v cestovním ruchu, začala docházet do  Domova pro seniory Kamenec a k tomu  ještě  2x týdně do domácnosti k  jednomu  seniorovi, aby mu pohlídala užívání léků a zkrátila dlouhou  chvíli. 

“Do Domova seniorů Kamenec chodím třikrát do týdne, vidím v tom smysl. Starám se o seniory, trávím s nimi volný čas. Těšívám se třeba na pana inženýra, který v příštím roce oslaví 94. narozeniny. Povídáme si spolu německy, vzpomínáme, často  se  i zasmějeme,“ popisuje  své zkušenosti  tato  dobrovolnice.  

Po  říjnovém  spuštění e-mailové adresy  spolu2@msk.cz  se ozvalo na výzvu hejtmana MSS kraje Ivo Vondráka  707  osob, ADRA následně proškolila 531  vážných zájemců.  

Proškolených dobrovolníků, s negativním testem na  Covid, nastoupilo  do zařízení 213.   Byla tak pokryta akutní potřeba zdravotnických a sociálních zařízení.  

Hejtman Ivo Vondrák a ředitel krajského úřadu MSS kraje Tomáš Kotyza se spolu se  zástupkyní ADRA Dagmar Hoferkovou  shodli na zájmu všech stran  pokračovat v projektu #bosmepartyja, zachovat tuto značku a zaměřit se na přeměnu projektu a  jeho  propagaci ve smyslu dlouhodobého dobrovolnictví.   

V  říjnu byl čas se pro dobrou věc spojit. Potřeba spojení však nadále zůstává, a snad i narůstá. Zkuste to pěkně „po ostravsku“ vyslovit – [bozmepartyja] a porozumíte.


Martina Špinková,  koordinátorka PR a fundraisingu,  ADRA  

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář