Bratr Andrew známý jako „Boží pašerák“ zemřel ve věku 94 let

Bratr Andrew, který se proslavil pašováním Biblí přes železnou oponu v modrém Volkswagenu, zemřel ve věku 94 let.  

Díky svému nadšení pro podporu pronásledovaných křesťanů založil celosvětovou charitativní organizaci Open Doors, která pomáhá milionům pronásledovaných křesťanů po celém světě.

„Boží pašerák“

Jeho oficiální jméno bylo Anne van der Bijl, známý jako bratr Andrew, zemřel v úterý 27. září obklopen svou rodinou, která mu v posledních letech života poskytovala obětavou nepřetržitou péči, informuje portál Premier. 

Knihy „Boží pašerák“ o jeho dobrodružstvích se prodalo více než deset milionů výtisků ve 35 jazycích a zůstala v tisku více než 40 let.

Henrietta Blythová, generální ředitelka britské pobočky Open Doors, řekla pro křesťanský portál Premier: „Když bratr Andrew začínal svou službu, netušil, že během 60 let obsáhne miliony křesťanů po celém světě. Zanechává po sobě pozoruhodný odkaz.“

Bratr Andrew se narodil 11. května 1928 v nizozemském Sint Pancras, vstoupil do koloniální armády v Nizozemské východní Indii a ke křesťanství se obrátil během rekonvalescence, kde trávil většinu času četbou Bible.

Po absolvování misionářského výcviku ve Skotsku odcestoval bratr Andrew v roce 1955 do Polska, aby se zúčastnil komunistického shromáždění mládeže. Cestoval tam s kufrem plným křesťanských traktátů. Po příjezdu zjistil, že církve za železnou oponou jsou izolované a potřebují povzbuzení.

Jeho přejezd hranic v jasně modrém Volkswagenu Beetle napěchovaném nelegálními Biblí v roce 1957 je zaznamenán v jeho autobiografii Boží pašerák, kterou napsal o deset let později společně s novináři Johnem a Elizabeth Sherrillovými.

Pašování Biblí vyvrcholilo v červnu 1981, kdy dvacetičlenná posádka Open Doors přistála pod rouškou tmy na čínské pláži s na zakázku postaveným člunem. 

Splavili milion Biblí k čekajícím čínským křesťanům, kteří je rozvezli a jejich výtisky se dostaly do všech koutů Číny. Časopis Time nazval „Projekt Perla“, jak se mu říkalo, „největší operací svého druhu v dějinách Číny“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. září 2022 Foto: Open Doors – bratr Andrew

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář