Brazílie řeší kriminalizaci homofobie, biskupové se obávají o náboženskou svobodu

Brazílie – Při rozhodování o kriminalizaci homofobie je třeba vzít v úvahu svobodu náboženského vyznání, uvedl předseda brazilské biskupské konference.

Nejvyšší soud Brazílie 13. června podle stránky CRUX rozhodl, že projevy homofobie by měly být považovány za trestné činy stejně jako rasismus. Rozhodnutí Nejvyššího soudu bude platné, pokud kongres nepřijme zvláštní právní předpisy k regulaci tohoto rozhodnutí.

„Doufáme, že se příslušné úřady budou považovat za poutníky při hledání pravdy – a ne vlastníky pravdy. Uvědomí si tedy, že svoboda náboženství, zajištěná ústavou, předpokládá zachování morálních kodexů zakořeněných ve víře. Tímto způsobem budou respektovat svobodu náboženského vyznání v soudních rozhodnutích týkajících se kriminalizace homofobie,“ uvedl podle CRUX biskup Walmor Oliveira de Azevedo, předseda Národní konference biskupů Brazílie.

Azevedo řekl, že katolická církev „má povinnost informovat a vést své následovníky k manželství a rodině, podle křesťanské perspektivy a dodal, že „takovou misi nelze považovat za trestný čin.“

Biskupská konference požádala „o větší jasnost procesů v soudním systému, aby interpretace nevytvářely tlak na nedotknutelné hodnoty založené na víře.“

Azevedo v dokumentu zdůraznil, že katolická církev „nepřipouští jakoukoli diskriminaci“ a zdůraznil „důležitost solidárního a uctivého jednání s každým člověkem“.

Protože Nejvyšší soud začal diskutovat o kriminalizaci homofobie, začátkem letošního roku několik křesťanských církví vyjádřilo obavy z možných omezení některých jejich praktik.

„Obecnou obavou bylo, že kriminalizace homofobie může mít dopad na výklad křesťanských doktrín a na výběr kandidátů na kněžství. Rozhodnutí Nejvyššího soudu však do značné míry chrání církve,“ řekl pro CRUX Francisco Borba Ribeiro Neto z Papežské katolické univerzity v São Paulu.

Na rozdíl od několika letničních a evangelikálních církví, které bojují proti jakékoli změně legislativy, byla katolická církev k rozhodnutí soudu mírná.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 19. července 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář