Brazilská biskupská konference podala stížnost na Bolsonara

Brasília – Brazilská biskupská konference podala stížnost k Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva i ke Světové zdravotnické organizaci (WHO) na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Europa Press. V Brazílii, která patří k nejhůře postiženým státům v této pandemii, se také v neděli opět konala řada demonstrací proti prezidentovi Bolsonarovi, podobně jako minulý víkend, uvedla AFP.

Několik stovek lidí protestovalo v neděli proti brazilskému prezidentovi v metropoli Brasília a další demonstrovali ve dvou největším městech země Riu de Janeiro a Sao Paulu. Před budovou parlamentu v metropoli si skupina manifestujících dala na hlavu igelitové sáčky s odkazem na nedostatek kyslíkových bomb v brazilském státě Amazonas, kde umíralo minulý měsíc denně přes sto pacientů s covidem-19.

Kvůli situaci ve státě Amazonas a jeho metropoli Manaus, kde už několik týdnů kolabuje zdravotnictví kvůli epidemické situaci začala generální prokuratura vyšetřovat ministra zdravotnictví Eduarda Pazuella, jehož viní z pozdní reakce na nárůst případů v Manausu.

Sílící kritiku na adresu brazilské vlády a zejména prezidenta Bolsonara v posledních týdnech vyvolává kolaps nemocnic ve městě Manaus i pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 v této zemi s 210 miliony obyvatel, která eviduje druhý nejvyšší počet úmrtí s covidem-19 v této pandemii na světě a třetí nejvyšší počet dosud nakažených koronavirem SARS-CoV-2.

Biskupská konference po úřadu komisařky OSN Michelle Bacheletové žádá zahájení vyšetřování „lhostejnosti státní úřadů v Brazílii na federální, státní i místní úrovni“, zejména ale viní z nedostatečného řešení krize Bolsonara. Z téhož důvodu dostal už brazilský parlament šest desítek peticí od různých organizací, které požadující zahájení procesu impeachmentu (odvolání) prezidenta. Podle místních médií ale zatím není pravděpodobné, že by byl tento proces zahájen.

Mnozí Bolsonarovi vyčítají mimo jiné to, že jednal proti doporučením mezinárodních zdravotnických autorit, podporoval vědecky neověřené léky a nenosil roušku, a to ani na velkých veřejných shromáždění svých příznivců. Prezident, který loni v červenci covid-19 prodělal, také zpochybňuje účinnost vakcín proti této nemoci a kritizoval i čínskou vakcínu, čímž podle některých přispěl ke zpoždění jejích dodávek.

V Brazílii se podle nedělních večerních údajů ministerstva zdravotnictví potvrdilo dosud 9,2 milionu nákaz koronavirem, z toho 27.756 za poslední den. Celkem eviduje tato největší latinskoamerická země 224.504 úmrtí s covidem-19, z toho 559 za poslední den. Reálné počty jsou ale podle expertů vyšší, země totiž málo testuje.

S očkováním proti covidu-19 začala Brazílie 17. ledna, dosud aplikovala vakcínu dvěma milionům obyvatel. Schválené jsou v Brazílii zatím dvě látky – čínská Coronavac a takzvaná oxfordská vakcína od firmy AstraZeneca.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – Bolsonaro

Tags: ,,,,,

1 Komentář

  1. K 1.2.2021 má Brazílie 1059 mrtvých na milion obyvatel a Česko 1531 mrtvých na milion. Česko tedy má ve srovnání s Brazílií o 50% více mrtvých na covid.

    Česko v počtu mrtvých zaujímá 5. místo na světě. Před námi je jen San Marino, Belgie, Slovinsko a Británie.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář