Brazilský prezident požádá Ortegu, aby nechal propustit odsouzeného biskupa

Řím – Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva se chce osobně zasadit o propuštění katolického biskupa Rolanda Álvareze, který byl letos v Nikaragui odsouzen k 26 letům vězení za zradu a podrývání suverenity státu. Církevní hodnostář patří k hlasitým kritikům vlády prezidenta Daniela Ortegy, u něhož se chce Lula přimluvit. Brazilský prezident se ve středu ve Vatikánu setkal s papežem, nesdělil ale, zda jej František o zásah v této věci požádal, uvedla agentura Reuters.

„Mám v úmyslu hovořit s Danielem Ortegou o propuštění biskupa. Neexistuje důvod, proč by se mu mělo bránit v tom, aby zastával svůj úřad,“ řekl Lula, podle kterého by měl mít Ortega odvahu přiznat chybu. „Tyto věci nebývají jednoduché, protože každý není natolik zralý, aby se omluvil,“ doplnil.

SOUVISEJÍCÍPapež přijal prezidenta Brazílie, hovořili i o úsilí ukončit války a chudobu

Brazílie a Nikarugua mají dobré vztahy, totéž se ale nedá říci o vztazích Nikaraguy a Vatikánu, které se zkomplikovaly v roce 2018, kdy v latinskoamerické zemi propukly masové protivládní protesty. Církev se sice snažila vystupovat jako prostředník mezi vládou a demonstranty, řada významných katolíků ale demonstrace přímo či nepřímo podpořila. Stíhání čelil nejen biskup Álvarez, ale i řada dalších kněží.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – Daniel Ortega

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář