Brian Johnson: Církev se musí zbavit stigmatu a hovořit o duševním zdraví

Před několika lety měl Brian Johnson zkušenost, která mu změnila život.

Spoluzakladatel kapely Bethel Music dostal panický záchvat, který zásadně změnil jeho přístup k Bohu, k víře i k lidem. Johnson ve své knize When God Becomes Real hovoří o šestiměsíčním nervovém zhroucení, které následovalo, a o tom, jak nakonec našel naději a uzdravení. Nabízí svou zkušenost jako formu poselství pro ostatní, kteří mají problémy s duševním zdravím.

SOUVISEJÍCÍProblém duševního zdraví v církvi

„Nebylo to nic menšího než zázrak dostat se z té nemoci. Myslím, že to přináší velkou naději. Když jsem ve společenství sdílel své svědectví, stalo se z to nejsledovanější bohoslužbou celého roku. To nám ukázalo, že lidé to opravdu chtějí a potřebují, protože mnoho lidí bojuje s depresí, úzkostí a beznadějí,“ říká americký hudebník pro magazín Relevant.

Zkušenost s panickým záchvatem popsal jako, když „nějaká síla se zmocní vašeho těla. Nemůžete dýchat nebo normálně myslet.“ Pocit beznaděje naplní lidskou mysl a je to natolik silné, že člověk s tím nedokáže bojovat.

Pro Johnsona však bylo ještě horší následující šest měsíců trvající nervové zhroucení. V jednom momentu se to, ale zlomilo a jeho život se postupně dostal do normálu.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tato bolestivá zkušenost ho také přiblížila k Bohu. „Když se Bůh stane vaší jedinou možností, budete mít zjevení, kým ve skutečnosti je.“

Lidem, kteří procházejí psychickými problémy, by rád přizvukoval, že v tom všem nejsou sami, a aby i přes všechny negativní okolnosti života si uchovali víru v Boží zaslíbení.

Další věcí, kterou Johnson v rozhovoru zdůraznil, byla pomoc od odborníků. Povzbudil všechny lidi, kteří potřebují lékařskou pomoc, aby ji vyhledali. „Myslím, že lidé jsou závislí na určitých lécích, a já vím, jaké to je, protože jsem se musel od určité věci odnaučit žít, ale řeknu, že sedativum mi v určitých chvílích opravdu pomohlo,“ konstatoval a poznamenal, že církev by se měla zbavit stigmatu, které lékaři a léky mají.

Problém, proč mají křesťané zábrany obrátit se k pomoci odborníků, vidí hlavně v pocitu studu a lékařskou vědu přirovnal k „daru od Boha.“  

„Myslím si, že součástí problému je pocit hanby, který se kolem celé věci vytvořil. Je to dar od Boha, když je vaší jedinou možností a On zasáhne a učiní zázrak, ale zároveň bychom měli odstranit ten stud a povzbudit lidi, když chtějí navštívit lékaře. Chodíme do poradny pro manžele, chodíme do poradny pro osobní věci. Pokud byste měli zlomenou ruku a nedali byste ji do dlahy, bylo by to bolestivé a pro mě to bylo nějakou dobu o lékařské péči, protože jsem potřeboval léky. Doktor mi to dokonce řekl,“ poznamenal Johnson v rozhovoru pro Relevant ke vztahu mezi vírou a lékařskou vědou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. září 2021 Foto:

Tags: ,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář