Británie má přes 80.000 mrtvých s covidem-19, vakcínu si nechá aplikovat i papež

Londýn/Řím/Vatikán/Paříž/Ankara – Británie eviduje už více než 80.000 mrtvých s nemocí covid-19, za poslední čtyři dny bylo obětí pokaždé přes 1000. Itálie naočkovala již přes půl milionu obyvatel a příští týden si ve Vatikánu hodlá nechat aplikovat vakcínu i papež František. V obavě z nové mutace koronaviru se v části Francie zpřísňují protiinfekční opatření.

Bilance úmrtí po nákaze koronavirem se za poslední den v Británii snížila o téměř 300 na 1035, když v pátek úřady oznámily rekordních 1325 nových obětí. Jedná se však o čtvrtý den v řadě, kdy počet úmrtí překročil hranici 1000. Nově nakažených registrují britské úřady za posledních 24 hodin 59.937 oproti pátečním 68.053.

Počty nakažených koronavirem ve Spojeném království strmě stoupají od závěru minulého roku, kdy byla na jihu Anglie zaznamenána nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2. Vláda si zklidnění situace slibuje zejména od očkování, které v zemi začalo minulý měsíc. Vakcínu od začátku prosince dostalo už zhruba 1,5 milionu z celkových 67 milionů obyvatel. Očkovat se dnes nechala i královna Alžběta II. s manželem.

Příznivěji se vyvíjí situace v Itálii, která dnes ohlásila 19.975 nově nakažených a 483 úmrtí s koronavirem. Předchozí den ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 17.533 infikovaných a 620 zemřelých. Celkově již v zemi se 60 miliony obyvatel podlehlo komplikacím doprovázejícím covid-19 přes 78.000 lidí, což je po Británii nejvíce v Evropě. První dávku vakcíny v Itálii od 27. prosince obdrželo přes půl milionu lidí.

Papež František v sobotu uvedl, že se začátkem příštího týdne hodlá ve Vatikánu nechat očkovat. Vyzval přitom všechny lidi, aby učinili totéž. Podle 84leté hlavy katolické církve je vakcinace „etickým rozhodnutím“ a lidé si v případě odmítnutí očkování zahrávají nejen se svým zdravím, ale i se zdravím svého okolí.

Ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, zaznamenali minulý den 20.177 nově nakažených a 171 dalších úmrtí s covidem-19. Podle ministerstva zdravotnictví k dnešku vzrostla celková bilance obětí na 67.599, v Evropě je Francie v tomto ohledu třetí.

Obavy vzbuzuje především nakažlivější „anglická“ mutace koronaviru, která se ve Francii objevila již v několika lokálních ohniscích nákazy. Některé departmenty nařídily již od 18:00 začátek zákazu nočního vycházení, který jinak v celé zemi platí od 20:00. Přísnější opatření přijalo i druhé největší město Marseille, kde se nová varianta koronaviru prokázala už u 21 lidí. 

Turecko s 82 miliony obyvatel za poslední den oznámilo 9537 nově infikovaných koronavirem a 181 smrtelných případů, čímž celkový počet úmrtí s covidem-19 stoupl na 22.631. Ve snaze zpomalit šíření koronaviru zavádí Turecko o víkendech večerní zákazy vycházení. Podle agentury Reuters opatření vedlo ke snížení denních bilancí infikovaných.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář