Britská vláda zakazuje bohoslužby, přestože biskupové to nepovažují za nutné

Velká Británie – Ve chvíli, kdy vláda zakazuje veřejné bohoslužby, přestože biskupové nepovažují za nutné přistoupit k tomuto rozhodnutí, dochází k překročení nebezpečné hranice. Biskupové Anglie a Walesu promluvili v této věci jasně: nevidí důvody, které by tento krok ospravedlňovaly. V minulém týdnu tedy došlo k nebezpečnému precedentu, kdy světská vláda zasáhla do života církve, což je znepokojivé, ať již na to pohlížíme z jakéhokoli úhlu – všímá si ve svém komentáři Dan Hitchens, redaktor britského periodika Catholic Herald. 

Nejen církevní kruhy kritizují nahodilosti a nedostatečně argumentovaná rozhodnutí ve správě západních společností, řízených náhle dekrety. Nedostává se transparentnosti, dialogu, selhávají kontrolní mechanismy, které demokratické společnosti zavedly právě kvůli zajištění ochrany občanských svobod. Ve vyspělé demokracii by ale nemělo stačit tvrzení, že mimořádná situace si žádá mimořádná opatření. Zejména tradice anglosaského práva z pochopitelných důvodů vnímá tuto situace citlivěji.

Někdejší britská premiérka Theresa May ve své promluvě v Dolní sněmovně Spojeného království upozornila, že když “postavíme bohoslužebnou praxi do ilegální situace byť s nejlepšími úmysly, vytváří se precedens, který v budoucnu může být vládou zneužit s těmi nejhoršími úmysly”.

Catholic Herald cituje ještě radikálnější vyjádření, jehož autorem je někdejší soudce britského Nejvyššího soudu Jonathan Sumption.  Byli jsme vyděšeni natolik, že se vzdáváme základních svobod, konstatuje anglický právník, a jsme tedy svědky “nejdůraznějšího pokusu vládnout prostřednictvím dekretů, k jakému se jakákoli moderní demokratická vláda kdy odvolala”, stáváme se pouze “nominální demokracií”, což je pouhou zástěrkou “autoritativní reality”.

Je dobré nezůstávat hluchý k varovným hlasům přicházejícím ze zemí s hlubší demokratickou kulturou. Ostatně i naše dějinná zkušenost může pouze potvrdit závěr, k němuž dochází anglický novinář: jakmile se v nějaké zemi prosadí autoritářský režim, je to často právě církev, která tím utrpení nejvíce ze všech.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 11. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – Londýn

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář