Brněnské biskupství koupilo nákupní galerii Velký Špalíček

Brno – Brněnské biskupství koupilo od společnosti Generali Immobilien nákupní galerii Velký Špalíček v centru města. Na transakci už dříve upozornil deník E15, biskupství zveřejnilo zatím jen stručné informace. Velký Špalíček podle tiskové zprávy vidí nejen jako místo k nákupům a zábavě, ale také prostor pro setkávání a volnočasové aktivity.

Biskupství do nemovitosti vložilo část peněz, které získalo z náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích. Navíc si vzalo bankovní úvěr. Celková cena není známá. Výnos z nemovitosti plánuje biskupství využít k dlouhodobému financování hlavních činností církve, pastorace, vzdělávání a sociálních služeb.

Podle manažerky galerie Věry Katolické se s novým vlastníkem zatím nic nemění. „Fungujeme tak, jak jsme fungovali dosud. Jedná se jen o změnu vlastníka a názvu. Myslím, že normální člověk to ani nepozná, skladba služeb se zatím nezmění, ale přesně to ví nový vlastník,“ řekla ČTK.

Velký Špalíček je projektem z druhé poloviny 90. let. Vyrostl v místech někdejší středověké zástavby, vybombardované za druhé světové války. Slavnostní otevření se konalo v roce 2001. Investor, společnost Intercom s mezinárodním kapitálem, tehdy uváděl, že komplex má plochu 15.675 metrů čtverečních a investice dosáhly miliardy korun.

Část odborné i laické veřejnosti projekt kritizovala. Slavnostní otevření doprovázel protest včetně házení rajčat na tehdejšího primátora Petra Duchoně (ODS).

V komplexu jsou desítky obchodů, multikino, podzemní garáže, restaurace i kancláře. Systémem pasáží a průchodů lze projít z Panské ulice směrem na Starobrněnskou i Dominikánskou ulici a Šilingrovo náměstí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. února 2021 Foto: Wikipedie – nákupní galerii Velký Špalíček

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář