Brno – Brněnské biskupství nabízí zdarma odbornou pomoc lidem, kteří se v církvi setkali se sexuálním násilím. Nově spuštěný Projekt 3P zahrnuje poradenství, psychologickou i psychoterapeutickou pomoc, ale také prostor pro naslouchání. Biskupství kvůli tomu navázalo spolupráci se specializovaným týmem psychologů a terapeutů, kteří čerpali zkušenosti v zahraničí, a také financovalo jejich vzdělávání a proškolování. O projektu biskupství informovalo na svém webu.
Službu může využít kdokoli, případně ji někomu doporučit. Odborníky lze kontaktovat telefonicky nebo e-mailem a sjednat si schůzku, na které se domluví na dalším postupu. „Chceme zároveň lépe vzdělávat všechny pracovníky diecéze, kteří se ve své činnosti setkávají s lidmi. Cílem je udělat maximum, abychom předcházeli tomuto zcela nepřijatelnému chování v řadách představitelů církve,“ uvedl biskup Pavel Konzbul.
SOUVISEJÍCÍ – Ve Švýcarsku byla odhalena tisícovka případů sexuálního zneužívání v církvi
Snaha otevřít nelehké téma a nabídnout kvalifikovanou pomoc se promítá i v biskupově pastýřském listu, který se bude v kostelech číst v neděli. „Papež František vybízí k modlitbě za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve, aby tak jejich bolest byla uzdravena. V naší diecézi je od září otevřen Projekt 3P, který zraněným nabízí psychologickou a duchovní pomoc,“ stojí v listu. Bohoslužby a setkání s oběťmi zneužívání se konají dnes odpoledne například ve Staré Boleslavi u Prahy a Velehradě na Uherskohradišťsku.
„Oběti sexuálního násilí v církevním prostředí si podle Konzbula kromě děsivého prožitku nesou dál i nedůvěru ke společenství věřících, ztrátu pocitu bezpečí a porozumění. „Považoval bych za selhání, kdybychom tyto lidi nechali samotné a nenabídli jim odbornou podporu a duchovní doprovázení,“ uvedl biskup v pastýřském listu.
Téma sexuálního zneužívání otřásá katolickou církví už dlouhá léta. Papež František na něj v roce 2019 zareagoval dekretem Vos estis lux mundi (Vy jste světlo světa), kterým stanovil duchovním povinnost případy sexuálního násilí okamžitě hlásit představeným. Dekret měl původně platit pouze dočasně, od konce dubna se ale stal definitivně součástí církevního práva. Papež jej také doplnil a rozšířil seznam zástupců církve, kterých se týká. Vztahuje se i na církevní laiky.
Skandály kolem sexuálního zneužívání se v minulosti nevyhnuly ani české římskokatolické církvi. Například koncem března 2019 tehdejší arcibiskup Dominik Duka odvolal ze služby kněze, který údajně před lety sexuálně zneužíval tehdy nezletilého Jiřího Kylara. Duchovní svou vinu popírá, Kylar pak trestní oznámení nepodal, prý si celou věc s knězem vyříkal.
Dominikáni v dubnu téhož roku oznámili, že podezírají asi šest pachatelů ze svých řad, kteří se v 90. letech a v prvním desetiletí 21. století mohli dopustit sexuálního zneužívání. Činy se ve většině případů týkaly osob starších 18 let, v jednom případě byla oběť mladší 15 let. Počátkem roku 2020 Vatikán zakázal českému knězi dále vykonávat činnost kvůli údajnému sexuálnímu zneužívání. Případem kněze z českobudějovického biskupství se zabývala i policie, ale nakonec jej odložila jako promlčený.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 15. září 2023 Foto: Pixabay – ilustrační