Brněnské biskupství opravuje kostely i školy, investuje desítky milionů ročně

Brno – Brněnské biskupství loni investovalo do oprav kostelů a dalších církevních budov 70 milionů korun. Desítky milionů vynaloží na stejné účely i letos. Opravuje například klášter v Dolních Kounicích na Brněnsku a rozšiřuje Biskupské gymnázium v Brně, oznámila dnes ČTK Anežka Benešová z komunikačního týmu biskupství. Finance pocházejí z dotací, darů i vlastních zdrojů.

„Spravovat to, co nám bylo svěřeno – k tomu nabádá nejedna biblická pasáž. Na druhou stranu, Bible varuje, abychom majetku nesloužili. Proto se každý rok snažíme podporovat ty projekty, které chápeme jako stěžejní z pohledu přínosu pro věřící, obce i komunity, které je využívají,“ uvedl biskup Pavel Konzbul.

SOUVISEJÍCÍ Opravený kostel sv. Ignáce v Jihlavě zve na výstavu o předválečné podobě města

„U oprav chceme být vždy citliví a pokud možno co nejvíc podtrhnout kouzlo původní podoby jednotlivých objektů, aby se do nich lidé zase rádi vraceli,“ doplnil vedoucí stavebního oddělení biskupství Aleš Taufar.

Velká část investic je zpravidla podpořena dalšími prostředky z evropských dotací, norských fondů, krajských rozpočtů, příspěvků obcí a farností. V areálu Rosa Coeli v Dolních Kounicích biskupství dlouhodobě obnovuje ohradní zdi jako součást protipovodňových opatření kláštera. Plánuje také nové informační centrum. Loni na opravy vyčlenilo 500.000 korun, letos bude pokračovat s investicí 2,5 milionu korun.

Loni biskupství zahájilo tříletou částečnou rekonstrukci gymnázia v Brna, která zahrnuje vybudování nového křídla školy. Budou tam moderní učebny pro výuku chemie, fyziky nebo informačních technologií. Rozšíří se také mateřská škola. Celkové náklady činí 106 milionů korun. Větší část peněz pokryje dotace z evropských fondů, biskupství přispěje z vlastních zdrojů necelými 38 miliony korun.

Studenti Katolického gymnázia v Třebíči mohou od loňského října využívat nové učebny pro výuku odborných předmětů v oboru přírodních věd a cizích jazyků. Další opravy se týkají Biskupského dvora v Žatčanech na Brněnsku, jednoho z historických domů na petrovském návrší v Brně, chrámu svatého Ignáce v Jihlavě nebo gotického kostela svatého Jakuba v Brně.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Ignáce

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář