Brněnské biskupství výjimečně otevřelo opravovaný kostel svaté Maří Magdalény

Brno – Do kostela svaté Maří Magdalény v Masarykově ulici v centru Brna v pátek mohli výjimečně vstoupit návštěvníci a prohlédnout si opravovaný chrám s narušenou statikou. Jako jediný kostel v Brně je zapsaný na seznamu nejohroženějších památek Jihomoravského kraje. Brněnské biskupství chrám otevřelo u příležitosti svátku jeho patronky, uvedla mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Kostel je pro veřejnost uzavřený od léta 2019, kdy v něm praskla vodovodní přípojka. Způsobila podmáčení základů. Objevily se trhliny ve stěnách i klenbách, věž kostela se začala odpojovat od zbytku stavby.

Za tři roky oprav stavbaři například podepřeli věž, vybudovali mohutné opěry a stáhli klenbu v presbytáři. „Koncem dubna tohoto roku se podařilo tuto etapu ukončit zkolaudováním provedených prací,“ uvedl technik stavebních investic brněnského biskupství Pavel Šulák.

Pořád však jde jen o provizorní zajištění. Veškeré opravy kostela by měly skončit v roce 2024, dohromady budou stát okolo 15 milionů korun.

Kostel byl postavený v letech 1651 až 1654 pro brněnské františkány. Stojí na místě bývalé synagogy a židovské čtvrti. Současná podoba vznikla přestavbou v polovině 19. století poté, co kostel poškodil požár.

Po dobu uzavření kostela jsou pravidelné bohoslužby přesunuty ve všední dny v 8:30, v neděli v 7:00 a v 8:30 do kapucínského kostela Nalezení Svatého kříže na Kapucínském náměstí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – kostel svaté Maří Magdalény

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář