Brno pošle peníze na obnovu dvou kostelů

Brno – Brno pošle peníze na obnovu dvou brněnských kostelů, od města dodatečně získají dotaci. Jde celkem o 1,45 milionu korun, poputují na opravy v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie a v kostele sv. Leopolda. Radní města doporučili zastupitelstvu schválení dotací. V tiskové zprávě to uvedla Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu.

Brno na letošek z rozpočtu vyčlenilo na obnovu kulturních památek na území města 16 milionů korun, o žádostech podaných v řádném termínu zastupitelé rozhodovali už v dubnu. V červenci odbor památkové péče obdržel ještě dvě žádosti.

Římskokatolická duchovní správa u jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie žádala o peníze na restaurátorskou opravu části lavic, památkový odbor navrhl poskytnout individuální dotaci 900.000 korun. Konvent Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří žádal o dotace na další etapu celkové obnovy interiéru kostela sv. Leopolda. Konkrétně na restaurátorskou obnovu baldachýnu se sochou sv. Jana Nepomuckého. Odbor navrhl individuální dotaci 550.000 korun.

„Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie i kostel svatého Leopolda patří k nejvýznamnějším barokním památkám na území Brna. Oba mají bohatou historii – v jezuitském kostele je pohřben slavný obránce Brna před Švédy páter Martin Středa, kostel svatého Leopolda je součástí areálu kláštera milosrdných bratří, kde je také nejstarší nemocnice na Moravě a druhá nejstarší u nás. Architektonicky cenné kostely se vzácnou uměleckou výzdobou interiérů jsou široce využívány k náboženským i kulturním účelům a město Brno jim věnuje trvalou pozornost a pomoc v oblasti památkové péče,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Po schválení dotací zastupitelstvem musí žadatelé opravy uskutečnit nejpozději do 25. listopadu. K tomuto datu musí i předložit vyúčtování.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Leopolda

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář