Broumovské kostely získaly na opravu už 100 milionů korun

Brusel – V Evropském parlamentu dnes proběhla další z prezentací broumovských kostelů, kterou organizoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Broumovský děkan Martin Lanži při ní představil nový kalendář Broumovska na rok 2019 a informoval, že se mu na opravy osmi unikátních barokních kostelů podařilo získat celkově už sto milionů korun. Většina z těchto prostředků pochází od EU.

„Akce na podporu Broumovska a tamních kostelů v Parlamentu pořádáme už od roku 2014 a je krásné pozorovat, jak to tamní oblasti pomáhá, postupně se rozvíjí a daří se získávat další prostředky na obnovu,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský, jehož cílem je získat časem pro oblast zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

„Na opravy kostelů se podařilo sehnat už 100 milionů korun, kdy velká část pochází z prostředků Evropské unie. Další finance poskytl královéhradecký kraj, a také místní podnikatelé a drobní dárci,“ sděluje broumovský děkan Martin Lanži, který za kostely bojuje nejen v Česku a v Bruselu, ale i v Americe.

„Tentokrát jsem v Bruselu představil nový kalendář na rok 2019, na němž se opět podílel slovenský fotograf Dano Veselský. Podle pozitivních reakcí lidí z Komise, Rady či europoslanců ze Slovenska myslím mohu říct, že se prezentace povedla a kalendář se líbil,“ doplňuje skromně Lanži.

 

V plánu je kostely celoročně otevřít veřejnosti

„S panem děkanem Lanžim nyní hledáme cesty, jak kostely celoročně otevřít veřejnosti, protože nejlepší reklamou pro oblast jsou ony samy,“ říká závěrem Zdechovský a upozorňuje třeba na příběh kostela ve Vižnově, který samy od sebe začaly obnovovat čtyři křesťanské rodiny, jež se do původně vymírající vsi s dětmi přistěhovali.

 

Autor: Jitka Fialová  Datum: 6. listopadu 2019  

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář