Broumovský klášter loni navštívilo přes 60.000 lidí

Broumov – Broumovský klášter loni navštívilo více než 60.000 lidí. Je to srovnatelné s rokem 2017, kdy byl zájem o opravenou nestátní národní kulturní památku rekordní. Zatímco kvůli letním vedrům poklesl zájem o prohlídky, naopak mírně stoupl zájem o kulturní a vzdělávací akce. ČTK to zjistila od zástupců Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

„Prohlídkový okruh broumovského benediktinského kláštera v roce 2018 navštívilo přes 37.000 lidí, zatímco v roce předcházejícím byla návštěvnost vyšší o 5000 lidí. Pokles návštěvnosti se týká hlavně prázdninových měsíců a přičítáme ho především vysokým letním teplotám, kvůli kterým lidé trávili čas spíše u vody,“ řekla dnes ČTK Kateřina Ostradecká ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

Do areálu kláštera táhnou tisíce lidí i doprovodné akce. Na koncerty, výstavy, divadelní představení, vzdělávací programy a další akce Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov v areálu památky zavítalo v roce 2017 přes 23.000 lidí, loni to podle předběžných odhadů bylo ještě o něco více. Přesná čísla k návštěvnosti doprovodných akcí zatím centrum nemá k dispozici.

„Do kláštera na prohlídky přišlo určitě lidí méně, na doprovodné akce to ale bylo naopak o něco více,“ řekl ČTK Aleš Freiwald ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

Pro letošek chystá klášter novinku, která se bude týkat letních měsíců. „Jde o zavedení podvečerních prohlídek v červenci a srpnu, kterými bychom chtěli rozšířit nabídku prohlídkového okruhu a zároveň reagovat právě na loňská letní vedra a nabídnout tak lidem k návštěvě kláštera komfortní čas v přijatelných teplotách,“ uvedla pro ČTK Ostradecká.

Návštěvnost památky skokově narostla v roce 2015 po rozsáhlé rekonstrukci a otevření opravených prostor. V roce 2017 našlo cestu do kláštera a areálu celkem 65.000 lidí z toho asi 42.000 zavítalo na prohlídky. Přibližně čtyřicetitisícová návštěvnost prohlídkových okruhů a dvacetitisícová doprovodných programů byla i v roce 2016 a 2015. V roce 2014 přišlo na prohlídky kláštera jen 32.000 lidí.

Velká část kláštera v Broumově prošla v roce 2015 rozsáhlou rekonstrukcí za téměř čtvrt miliardy korun. Při běžných prohlídkách návštěvníci mohou projít klášterním kostelem, navštíví dochovanou knihovnu se 17.000 svazky knih či klášterní refektář s kopií Turínského plátna.

Benediktinský klášter vznikl ve 14. století. Barokní podoba z 18. století je dílem Kiliána Ignáze Dienzenhofera. Klášter je národní kulturní památkou a tvoří dominantu města.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipeie – Broumovský klášter

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář