„Bůh nám dal Trumpa.“ Církevní představitelé v USA hlásají mesiášské poselství

„Je to skutečně bitva mezi dobrem a zlem,“ říká evangelikální televizní kazatel Hank Kunneman o řadě trestních oznámení, kterým čelí Donald Trump. „Na prezidentu Trumpovi je něco, čeho se nepřítel bojí. Říká se tomu pomazání.“ 

Pastor z Nebrasky, který loni v létě hovořil v kabelovém zpravodajském pořadu FlashPoint, patří mezi několik hlasů v křesťanských médiích, které prosazují duchovní rozměr prezidentských voleb: „Prezidentské volby v roce 2024 jsou bojem o duši Ameriky. Pronásledovaný Trump má však Boží ochranu.“ 

SOUVISEJÍCÍ Po vítězství v New Hampshire se evangelikálové připravují na další Trumpovu nominaci

„Snaží se ho jen přivést na mizinu. Snaží se mu vzít všechno, co má. Snaží se ho dostat do vězení,“ řekl v říjnu spisovatel, mediální osobnost a samozvaný prorok Lance Wallnau v pořadu „The Jim Bakker Show“, hodinovém každodenním vysílání, které se zaměřuje na zprávy a zjevení o posledních časech, v nichž podle něj žijeme.

„Je nad ním ruka Boží a nelze ho zastavit,“ dodal. 

Zpravodajský portál Premier píše, že ve volbách v roce 2016 i 2020 evangelikální voliči Trumpa neochvějně podporovali navzdory tvrzením o nevěře a sexuálních deliktech, které popíral. Vzhledem k tomu, že Trump nyní čelí desítkám obvinění z trestných činů a usiluje o druhé funkční období, některá křesťanská média posilují jeho podporu tím, že ho vykreslují jako nástroj Boží vůle, který čelí pronásledování ze strany svých nepřátel.

Ačkoli lidé, kteří tato tvrzení předkládají, stojí v křesťanských médiích převážně mimo hlavní proud, nashromáždili na internetu značné množství příznivců a jejich poselství se ozývají v rozhlasových pořadech, kabelových televizích a streamovacích platformách, které ovlivňují miliony Američanů. 

Zhruba 80 milionů Američanů, kteří se označují za znovuzrozené nebo evangelikální protestanty, což je asi čtvrtina populace, se stalo základem jeho raketového vzestupu a jejich volební účast se může v listopadu ukázat jako rozhodující v těsném souboji s demokratickým rivalem Joem Bidenem.

Rozhovory agentury Reuters s deseti odborníky na politickou práci s věřícími, politologii, média a náboženství nastínily obrysy křesťanského mediálního prostoru, který Trumpa a jeho politiku obecně podporuje, i když nabízí rozdílné názory na jeho případné náboženské poslání a upozorňují na posun ve sděleních na okrajových stranách v období před těmito volbami.

Mnoho konzervativních křesťanů se již dlouho spoléhá na křesťanská média při prosazování politických cílů spojených s jejich vírou, jako je antikomunismus a boj proti potratům.

Co je však v tomto volebním cyklu nové, je neskrývaná podpora Trumpa a četnost jeho zobrazování jako „Bohem vyvoleného“ vůdce, řekl Brian Calfano, profesor politologie a žurnalistiky na univerzitě v Cincinnati, který zkoumal rozšíření mediálně zdatných duchovních podporujících Trumpa.

Wallnau a Kunneman nereagovali na žádosti agentury Reuters o komentář k tomuto článku, zatímco zástupci moderátora FlashPointu Gene Baileyho a Bakkera se odmítli vyjádřit. Trumpova kampaň na žádost o komentář nereagovala.

SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Pár poznámek k Trumpovi

Křesťanská média zahrnují tisíce náboženských podcastů, rozhlasových pořadů, kabelových televizí a streamovacích platforem, jejichž celkové měsíční publikum podle sdružení National Religious Broadcasters (NRB) čítá více než 140 milionů Američanů.

Pořady jako FlashPoint a Bakkerův pořad jsou poměrně úzce specializované.

Podle údajů společnosti Comscore například FlashPoint přitahuje průměrné měsíční publikum kabelové televize zhruba 11 000 domácností, zatímco kanál Victory Channel, na kterém se objevuje, má na YouTube a Facebooku dohromady více než milion sledujících. Trump se v letech 2021 až 2023 zúčastnil šesti rozhovorů pro FlashPoint.

Zpravodajský portál Premier dále píše, že jazyk, který Trumpa staví do mesiášských pojmů, pomáhá povzbudit jeho základnu, řekl Paul Djupe, politolog z Denison University, který se specializuje na náboženství a politiku.

Mnozí křesťanští voliči Trumpovi připisují řadu politických vítězství, včetně rozhodnutí Nejvyššího soudu USA v roce 2022 zrušit ústavní právo na potrat poté, co do soudu jmenoval tři konzervativní soudce, a také přesunutí velvyslanectví USA v Izraeli do Jeruzaléma.

„Je mnoho evangelikálních konzervativních křesťanských voličů, kteří mají určité problémy s některými aspekty jeho osobnosti, ale když se podívají na jeho politiku, na to, co udělal, v porovnání s tím, co navrhují ti na druhé straně, je to bez debat,“ řekl Tony Perkins, prezident evangelikální advokační skupiny Family Research Council. 

Jeho pořad „Washington Watch with Tony Perkins“ se vysílá každý všední den na přibližně 100 křesťanských televizních stanicích, různých streamovacích kanálech a 800 rozhlasových stanicích a podle společnosti Comscore přitahuje měsíčně v průměru zhruba 5 000 domácností, které sledují kabelovou televizi. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Tags: ,,

9 Komentáře

 1. Kdyby skutečně Donald Trump zvítězil, pak by byla ohrožena řada věcí:

  1. Mohly by úplně skončit potraty.
  2. Byl by ohrožen boj proti klimatu, otáčení Země a střídání ročních období.
  3. Bylo by ohroženo pokračování války na Ukrajině.
  4. Mohla by skončit výměna obyvatel v USA za migranty.
  5. Muži by zůstali uvěznění v tělech žen a naopak.
  6. Byla by podpořena genocida mírumilovných Palestinců ze strany izraelských teroristů.
  7. Peníze by se musely vydělávat prací, nikoliv dotacemi.

  Zároveň by to ale mělo i řadu výhod:

  1. Mnoho amerických apoštolů a proroků by se konečně dostalo na výsluní.
  2. Mohlo by dojít k ustavení vlády na základě 7. pahorků.
  3. Zřejmě by došlo k podpoře stavby chrámu na Chrámové hoře.
  4. Do toho chrámu by jednou mohl vstoupit Mírotvorce.
  5. Mírotvorce by nabídl mír mezi Palestinci a Izraelem.
  6. Protestanti by se láskyplně smířili s katolíky i pravoslavnými.
  7. Nastal by ráj na zemi.

  Odpověď
 2. Adolf Hitler se přihlásil ke křesťanství a slíbil, že potlačí ateismus propagující komunisty. Stejně tak se dnes i Putin prezentuje jako zastánce křesťanství proti „progresivistům“.

  Odpověď
 3. Pane Pavle, Hitler byl členem Vaší církve, a pokud je mi známo, nikdy nebyl exkomunikován. Dnes se nacismus navíc stává neopozitivním pojmem a vzhledem k jeho relativní rozšířenosti na Ukrajině jej už jako nadávku raději nepoužívají ani progresivitě. Museli briskně vymyslet jiné nálepky, jako „dezolát“ apod..

  Odpověď
 4. Proč si lidé volí do čela sociopaty jako je Trump, Putin, Orbán či Fico? Proč si volí takové panovačné týpky, kteří vzápětí zavedou ve státě kasárenský režim? Protože jim kasárenský režim vyhovuje. Jsou to lidé, kteří mentálně nikdy nedospěli. Chtějí, aby se o ně celý život někdo staral, aby mohli stále žít jako děti, aby byli ušetřeni rizik rozhodování se, které sebou nese svobodný život, aby nikdy nemuseli zažít blamáž spojenou s vlastním chybným rozhodnutím. Proto se tito lidé rádi zbavují své občanské svobody ve prospěch tyrana.

  Jiným motivem pro jejich imbecilní rozhodnutí je strach, který jim poteniální tyran vnutí. Je to většinou strach z cizáků, strach z toho, že tito cizáci znečistí jejich národní krev, že je budou chtít ovládnout. Pro ten účel jsou vykonstruovány konspirační teorie jako byly Protokoly sionských mudrců pro Hitlera a Deep state či QAnon pro Trumpa. Lži jsou vždy nejsilnější zbraní v rukou těchto ničemů. Používání vylhaných konspiračních teorií je naprosto neklamným znakem, co jsou tito lidé zač.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/QAnon

  Odpověď
 5. Ano, Tramp otevřeně prohlašuje, že má zcela jiné představy – ovšem k nelibosti vládce tohoto světa. Ten má totiž také „své“ představy a tyto dvě představy se od sebe diametrálně liší. Kdo bude nakonec vítězem a kdo poraženým je sice jasné, ale než se vše naplní ….

  Odpověď
 6. to Karel Krejčí

  Nic neříkám, ale na moje slova dojde. 🙂 „Vytáhneš-li do boje proti Peršanům, zničíš velkou říši,“ předpověděla delfská věštkyně lýdskému králi Kroisovi. To se také potvrdilo. 🙂

  Odpověď
 7. Pane Pavle v,
  ten komentář z 27.března jste napsal na přání koho? Na „přání“ a uspokojení“ Boha nebo vládce tohoto světa?

  Odpověď
 8. Obávám se že letošní volby tam dopadnou špatně ať už vyhraje kdokoliv. Je to už moc vyhrocené.

  Trumpova nasilnicka předvolební rétorika https://edition.cnn.com/2024/03/31/politics/trump-dangerous-rhetoric-analysis/index.html polovině imponuje možná i proto, že průměrný Američan moc miluje násilí. Viz jejich televizní a filmový export. Sleduji trailery jejich novinek na ČSFD a komunikace mezi lidmi v této kultuře funguje převážně tak, že někdo někoho tluče, střílí si po sobě a nebo se výbušninami vyhazují do vzduchu. Sají to do sebe jako mateřské mléko už od Toma a Jerryho, němých grotesek či westernů. Voliči jsou i díky takovému Trumpově podbízení se této jejich temnější stránce osobností stále více naladěni na fyzický boj.

  Pro církve je to průšvih, když její američtí hodnostáři hříšníka se sklony k násilí a klienta Epsteinova Lolita Expresu vyhlašují za pomazaného Bohem. Leda tak ve významu Attila, bič Boží. Př 17:15: „Prohlásit svévolníka za spravedlivého a spravedlivého za svévolníka, to obojí je Hospodinu ohavností.“

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář