Bůh je rozpálená pec plná lásky (recenze)

 

Když jsem poprvé zahlédla tento titul, pobaveně jsem si pomyslela, že půjde o nějaký vášnivý slaďák. Kde bych dala dohromady slavné pětisté výročí reformace se všemi důstojnými oslavami, články a proslovy s touto knížkou? A přece ona byla prvním z publikačních počinů připomínajících důležité výročí.

Netlustý svazek přináší slovníček pojmů Martina Luthera, jak je z jeho děl vyextrahoval Ondřej Macek. Provedou čtenáře zásadními důrazy Lutherova svěžího myšlení. Musela to být báječná práce! Některé definice mne tak pobavily a nadchly svou výstižností, vtipem a lehkostí, že bych nikdy neuhodla jejich autora. Martina Luthera jsem si představovala jako vážného muže plného důstojnosti. Ale že by s ním mohla být taková zábava? To ne!

Pojmy Lutherovy teologie, které se v knížce ocitly, zahrnují jak oblasti duchovní, tak celkem obecné. provedou čtenáře zásadními důrazy Lutherova svěžího myšlení od hesla almužna po heslo život.

Reklama

 

Hudba

Miluji hudbu. A nelíbí se mi blouznivci, kteří ji zatracují. Zaprvé je darem od Boha a nikoli od lidí, za druhé rozradostňuje duši, za třetí odhání ďábla, za čtvrté vzbuzuje nevinnou radost. Nadto díky ní mizí záchvaty vzteku, chtíče, pýchy. Hudbě dávám místo hned po teologii. To ostatně vyplývá z příkladu Davida a všech proroků, protože všechno, co nám nechali, je zachováno ve verších a písních. Za páté, protože panuje v časech míru. jen ať vydrží, protože lidem s ní bude lépe.

Zdá se mi velmi příjemné porovnávat si své porozumění věcem a pojmům s duchovním vhledem a pronikavou moudrostí muže, který pro evropskou kulturu tolik znamenal, čerpat od něj a ještě se přitom pobaveně usmívat.

 

Martin Luther: Bůh je rozpálená pec plná lásky, Kalich 2017

Autor: Hana Pinknerová

 

Kategorie: Kultura

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář