Bývalá synagoga v Uherském Hradišti je po opravě fasády a oken šedomodrá

Uherské Hradiště – Řemeslníci dokončili v centru Uherského Hradiště opravu fasády a oken bývalé synagogy, která je kulturní památkou. Budova, ve které sídlí knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana, je nyní šedomodrá. Práce začaly letos na jaře. Náklady včetně DPH činily téměř 5,2 milionu korun, dotace z ministerstva kultury by měla činit 770.000 korun, uvedl v dnešní tiskové zprávě mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Fasáda synagogy byla ve špatném stavu, naposledy ji dělníci opravovali v roce 2002. Zatímco před letošními pracemi byla růžová a bílá, po rekonstrukci se jí vrátila původní šedomodrá barva s bílými ozdobnými prvky. Řemeslníci zajistili také opravu klempířských prvků a dešťového svodu. Součástí prací bylo i repasování oken a předláždění části chodníku na severní straně budovy.

SOUVISEJÍCÍSynagoga v Žatci bude za pár týdnů opravená, otevře se až příští rok

Změnu barvy fasády doporučil Národní památkový ústav, který k projektu zpracovával průzkum. „Ačkoliv lidé byli uvyklí dosavadní růžové barvě, dnes mohou bývalou židovskou synagogu obdivovat v šedomodrém odstínu s bílými ozdobnými prvky, který budově dodává punc důstojnosti. Hlavní ale je, že je fasáda opravená, protože její stav již byl velmi neuspokojivý,“ uvedl starosta města Stanislav Blaha (ODS).

Synagoga byla postavena v novorománském slohu v roce 1875. Její dnešní podoba pochází z období radikální přestavby v roce 1904. Jednolodní halové stavbě na obdélném půdorysu vévodí obnovená věžová nástavba s kopulí. V červnu 1941 byla synagoga poškozena oddíly SA a místními členy kolaborantské organizace Vlajka, po druhém útoku ze srpna 1941, kdy byla zapálena, z budovy zůstala jen ruina.

Po druhé světové válce město synagogu opravilo pro kulturní účely. V březnu 1966 budovu poničil požár, v červenci 1997 povodně. Vždy však byla opětovně opravena.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. listopadu 2022 Foto: Wikipedie – knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář