Bývalý dětmarovický kněz se trestného činu v Polsku nedopustil

Ostrava – Polská prokuratura odložila případ bývalého kněze z Dětmarovic na Karvinsku přistiženého v hotelu v Katovicích, kde si podle médií domluvil sex s mladým mužem. Duchovní se nedopustil trestného činu, zdůvodnila rozhodnutí podle serveru iROZHLAS.cz katovická prokuratura. Katolická církev kvůli porušení celibátu a pohoršení duchovního potrestala pokáním v Itálii.

Kolik je muži, se kterým chtěl mít kněz pohlavní styk, prokuratura ani biskupství neuvedly. S největší pravděpodobností byl ale zletilý, protože v Polsku je pohlavní styk legální od 15 let. Kněze nevyšetřuje ani Kongregace pro nauku víry, která se zabývá pouze případy, v nichž figurují lidé mladší osmnácti let, uvedl server.

I když skutek není trestným činem ani podle církevního trestního práva, církevní soud přesto uložil knězi jako trest formační pokání v komunitě v Itálii. „Jednání, kterého se jmenovaný dopustil, není ani v církevním trestním právu přímo definováno jako trestný čin, ale je závažným porušením kněžského závazku celibátu. A s ohledem na okolnosti také velkým pohoršením a poškozením dobrého jména církve,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda. „Polehčující okolností bylo doznání jmenovaného, jeho upřímná lítost a rezignace ze všech svěřených funkcí,“ dodal.

Faráře, který si podle polských médií domluvil schůzku s mladým mužem v Katovicích, vyslýchala polská policie. Kněz již dříve uvedl, že se chytil do nastražené pasti. Sám o případu informoval své nadřízené, omluvil se za pohoršení, které svým jednáním způsobil, a rezignoval na všechny své funkce. Biskup Martin David faráře až do konečného vyřešení záležitosti postavil mimo službu.

Kněz se podle dostupných informací s mužem seznámil na internetu. Na domluvenou schůzku ale podle médií přišel figurant a také policie, kterou na věc upozornil polský aktivista, který dlouhodobě sleduje sítě pedofilů. Aktivista také zveřejnil video natočené v hotelu skrytou kamerou, na kterém se kněz přiznal k úmyslu mít sex s mužem, odmítl ale podezření z pedofilie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 4. únor 2020  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

3 Komentáře

  1. Pokání ve Vatikánu jak jinak :))) tam je takových dvě třetiny no a jak se říká pod svícnem je největší tma.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář