Bývalý hřbitov žďárské Zelené hory se začíná měnit v poutní louku

Žďár nad Sázavou – Bývalý hřbitov na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou se začíná vracet k původní podobě travnaté poutní louky. Prostranství mezi kostelem svatého Jana Nepomuckého a ambitem, který ho obkružuje, začali dělníci upravovat v minulém týdnu. ČTK to řekla kastelánka Michaela Kokojanová. Jde o další část obnovy areálu celkem za 45 milionů korun, kterou třetím rokem uskutečňuje tamní farnost.

Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, patří mezi památky UNESCO. Jestli se letos na Zelené hoře podaří dokončit všechny naplánované práce, nelze jednoznačně říci, i když s tím smluvní vztahy počítají, sdělil ČTK koordinátor obnovy František Laštovička. Uvedl, že odbornou komunikaci zjara přerušila omezení vydaná kvůli nemoci covid-19.

„Například nebylo možné svolávat některé kontrolní dny a konzultace s památkáři, a to je pro všechny práce nezbytné,“ doplnil farář Vladimír Vojtěch Záleský. 

Projekt obnovy dotovaný unií se týká kostela a bývalého hřbitova. Opravená už je fasáda, k původní podobě se vrátila i okna v horním patře kostela, kdysi z části zazděná. Odborníci dokončují obnovu štukové výzdoby kostela. Jeho sochařská výzdoba je kvůli restaurování ještě v ateliéru; v kostele zůstaly jen části, které nešlo demontovat. Před zahájením jsou práce na obnově kostelní dlažby.

Kostel byl vysvěcený v roce 1722. Dobu rozkvětu poutního místa přerušil požár v roce 1784. Tehdejší správa povolila opravy pod podmínkou, že kostel bude sloužit jako pohřební a bude tam hřbitov. Hřbitov byl zrušen v 90. letech minulého století v důsledku zapsání památky do seznamu UNESCO. Zůstane tam jen hrob, v němž je pochován kněz Matěj Josef Sychra (1766 až 1830), který se zasloužil o záchranu Zelené hory.

Pracovníci se stroji teď srovnávají terén okolo kostela, pak plochu osejí trávou. Od kostela nově povedou tři dlážděné cesty. „Jinak bude jenom tráva, tak, jak to Santini navrhoval,“ řekla kastelánka.

Kostel zůstal otevřený pro věřící a turisty i při opravách, s výjimkou jarní pauzy způsobené koronavirem. Letní návštěvnost byla podle kastelánky vysoká, v červenci a srpnu přicházelo přes 9000 turistů měsíčně. „To jsme tady neměli. Ale ztráty z jara nám to nedožene,“ řekla. Minulé roky navštěvovalo Zelenou horu přes 30.000 lidí ročně, letos jich zatím přišlo asi 22.000.

Římskokatolická farnost Zelenou horu spravuje od roku 2014. O dotaci se uchází i na opravy ambitů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – Zelená hora u Žďáru nad Sázavou

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář