Bývalý imám mluví o svém nalezení Krista a pronásledování v Nigérii

Bývalý nigerijský imám, dnes pastor, říká, že islámská svatá kniha mu pomohla pochopit, že Ježíš Kristus je Boží syn.

Pastor, který z bezpečnostních důvodů bude označen jako John, nedávno mluvil s The Christian Post o svém utrpení, kdy byli nuceni se skrývat na různých místech po celé Nigérii a jeden z jeho synů byl zavražděn. Poté požádali o azyl ve Spojených státech.

John se narodil v rodině pastevců ve státě Kaduna v Nigérii a vyrůstal s cílem být bankéřem a modlitebním vůdcem v rodné mešitě. John se také setkal s křesťanskou ženou, kterou dokázal přivést k islámu a vzít si ji.

Jeho manželka se však nakonec navrátila k své křesťanské víře poté, co se jí ve snu zjevil Ježíš. Toto její rozhodnutí se setkalo s odsouzením jejich komunity a manželovy rodiny.

John čelil tlaku své rodiny, aby se s manželkou kvůli její víře rozvedl, protože mnozí v komunitě ji chtěli zabít. John byl ale přesvědčen, že Bůh mu dá moudrost, jak vést svou manželku zpátky k islámu.

Johnův odhad se však ukázal špatný. V roce 1995 byl John konfrontován s teologickou skutečností, která je popsaná jak v Bibli, tak v Koránu. Tuto skutečnost uviděl, když odjel se svou ženou na evangelizační akci asi 45 minut od místa, kde tehdy žili.

John vynechal první dva večery konference. Třetí večer však John dovezl manželku, ta šla do sálu a on poslouchal z parkoviště.

„Seděl jsem na kufru svého auta a poslouchal jsem kázání o Ježíši Kristu,“ vysvětloval. „Uprostřed kázání evangelista říkal, že Ježíš byl zatčen, ukřižován, zemřel, vstal z mrtvých a že zabili knížete míru. Ale kníže míru se vstal třetího dne a vystoupil zpátky do nebe.“

Když to slyšel, řekl John, že mu přišlo na mysl něco z koránu – konkrétně Súra 19:33. V této pasáži Ježíš (který je považován v islámu za proroka) prohlásil: „A dal, aby mír byl se mnou v den, kdy jsem se narodil, i v den, kdy zemřu, i v den, kdy k životu budu zas probuzen.“

„Jeho kázání potvrzovalo pro mě to, co je v Koránu, ale kazatel kázal z Bible,“ vzpomíná si John. „Věci, které kázal, jsou napsány v Koránu. Ale muslimové je vykládají naopak. “

„Korán například říká, že v den, kdy byl Ježíš zatčen, Alláh vzal vzhled Ježíše a vtiskl ho na tvář nevinného Žida,“ pokračoval. „Žid byl zatčen a ukřižován místo Ježíše a Alláh vzal Ježíše živého do nebe.“

John si myslel, že je divné, proč Bůh by musel oklamat svůj vlastní lid, aby zachránil svého proroka a posla.

„Když jsem se touto otázkou zabýval, evangelista udělal výzvu k přijetí Krista. Modlil za hluché a němé. Modlil se za nemocné,“ řekl John. „Na vlastní oči jsem viděl hluchého chlapce a němou holku. Ta holka promluvila. Chlapec, který byl hluchý, uslyšel. Oslavoval jsem s nimi tento zázrak. Vím, že v Koránu Ježíš vykonal zázraky. To je ale něco, o čem se nekáže. Muslimové o tom nekážou vůbec.“

Té noci John formálně svůj život Kristu nedal. Místo toho se vrátil domů a analyzoval text Bible své manželky a svého Koránu. Během následujících tří týdnů John zkoumal písma po nocích, co se dostal domů z práce. Po 21 dnech věděl, že je třeba, aby přišel ke Kristu a oznámil ženě svůj objev.

„Ptal jsem se sám sebe, jestli je Ježíš Boží slovo, jestliže Ježíš je Boží duch v Koránu, co s tím jako muslim udělám?“

V neděli šel John do kostela se svou manželkou a souhlasil s tím, že se stane křesťanem, když bude během bohoslužby přesvědčen, že Ježíš je Boží Syn.

„Jak kazatel kázal, Bůh mi dal odpovědi na otázky, které jsem měl,“ řekl. „V ten den jsem dal svůj život Kristu.“ Po tomto rozhodnutí v listopadu 1995 přestal chodit do mešity, kde byl imámem.

Netrvalo dlouho a lidé z jeho mešity ho přijeli hledat v jeho domě. První skupina přišla, když byl John v práci. Zabili jeho psa a vrátili se časně ráno. „Když se vrátili, řekli mi, abych okamžitě opustil dům,“ řekl John. „Přišli s palicemi a noži. Nic jsem neřekl.“

John, jeho žena a šest dětí opustily svůj domov a církev jeho manželky jim poskytla útočiště. John byl kvůli své nové víře propuštěn také z práce.

Tváří v tvář hrozbám smrti, se John rozhodl, že nejlepší bude odejít z Kaduny. Odjeli do státu Rivers v jižní Nigérii.

V roce 1999 John navštěvoval biblický institut v Port Harcourt ve státě Rivers. Poté, co prošel pastoračním tréninkem, se stal pastorem ve státě Borno na severovýchodě Nigérie.

Také tam John čelil obtěžování od muslimů. Řekl, že muslimové dokonce vyhrožovali, že zabijí jeho jedenáctiletého syna. Po těchto hrozbách se rodina přestěhovala do státu Taraba. Tam byl Johnův jedenáctiletý syn zastřelen kvůli víře v Krista v září roku 2000. Šest měsíců po smrti jeho syna byl kostel zbořen muslimským davem. Rodina se pak přestěhovala do Abuji. Muslimové z Taraby a Kaduny nakonec zjistili, kde žije, takže rodina byla opět nucena k útěku, dodal.

John a jeho ženě se nakonec podařilo na začátku tohoto roku získat víza do USA a hodlají požádat o azyl. Jejich děti teď studují každé jinde po celé Nigérii a doufají, že jejich rodině bude umožněn pobyt v USA. „Všechno, co hledáme, je pomoc,“ řekl John. „Naše vláda v Nigérii nám nemůže pomoci.“

 

 

 

Foto: Open Doors – věřící v Nigérii, ilustrační

1 Komentář

  1. “ evangelista udělal výzvu k přijetí Krista. Modlil za hluché a němé. Modlil se za nemocné,“ řekl John. „Na vlastní oči jsem viděl hluchého chlapce a němou holku. Ta holka promluvila. Chlapec, který byl hluchý, uslyšel.“
    .. mno .. Lourdes hadra.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář