Čaputová odsoudila slova polského arcibiskupa o homosexualitě a poukázala na příklad papeže Františka

Zuzana Čaputová odsoudila slova polského arcibiskupa Gądeckého, který v Nitře kritizoval ospravedlňování homosexuálních svazků.

Slovenská prezidentka se ve čtvrtek setkala s rodiči LGBTI osob a jejich rodinami a vyjádřila jim podporu. Informoval o tom slovenský Deník N.

„Cesta, kterou máme před sebou, je, doufejme, ne časově dlouhá, ale určitě strmá. Já se pokusím být co nejužitečnější,“ řekla. „Přestože bez exekutivních a legislativních pravomocí, respektuji mix, který vyšel z voleb a má spíše konzervativní ladění než naopak,“ cituje deník prezidentku.

SOUVISEJÍCÍČaputová slavila s Bezákem, Duka mluvil o projevech násilí a vandalismu

Za poslední rok podle ní bylo těžké věnovat se jiným tématům než koronavirus, ale věří, že další rok bude přát širšímu okruhu témat.

Slovenská hlava státu také reagovala na vyjádření polského arcibiskupa Stanisława Gądeckého na celonárodní cyrilo-metodějské pouti v Nitře. Předseda Konference biskupů Polska poukázal na to, že se výrazně odvrátili od mravní hierarchie. Kritizoval ospravedlňování homosexuálních svazků, v homilii odsoudil i umělé potraty, rozvody i sebevraždy, stejně jako i vládnoucí liberalismus.

„Takové vyjádření jsou mi cizí, nedovedu je pochopit v kontextu křesťanské věrouky, jak ji vnímám já,“ řekla podle Deníku N slovenská prezidentka. „Nevím, kde bych v sobě vzala právo soudit a odsoudit někoho za odlišnost. Pro mě je to naprosto nepředstavitelné, v rozporu s láskou k bližnímu a se všemi nejlepšími principy, které dělají křesťanství tak cenným.“

Prezidentka Čaputová zmínila v této souvislosti i papeže Františka. „Tak jako mluvil papež František: nesoudit, respektovat. Je to pro mě něco, co je absolutně nejdůležitější a základní.“

Slovenská prezidentka také kritizovala maďarský zákon zakazující zobrazování homosexuality i to, jak se k němu postavila slovenská vláda. „Pokud by se mi takový zákon dostal na stůl, tak bych ho určitě nepodepsala a vetovala bych ho,“ řekla.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – Zuzana Čaputová

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář