Čaputová reaguje na kritiku arcibiskupa: Vnímám to jako poselství, které nespojuje, ale rozděluje

Bratislava – Katolická církev na Slovensku zasáhla do kampaně před sobotním prvním kolem přímé volby prezidenta. Trnavský arcibiskup Ján Orosch o víkendu při kázání kritizoval kněze za podporu liberální kandidátky Zuzany Čaputové, která je podle dřívějších průzkumů veřejného mínění hlavní favoritkou voleb. Orosch také zdůraznil význam tradiční rodiny. Čaputová v reakci vybídla své sympatizanty k jednotě.

Právnička a místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se v minulosti vyslovila pro adopce dětí homosexuálními páry, což označila za lepší možnost, než ponechání nezletilých v dětských domovech. Čaputovou v kampani podpořil i odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák, který se ale vymezil vůči jejím názorům na adopce.

„Kněží prvního, druhého a třetího stupně se někdy přidávají k ultraliberálním názorům. Postavit se v televizi a propagovat kandidáta-kandidátku na prezidenta za takto ultraliberální stranu je těžkým hříchem,“ řekl při kázání Orosch, který ve funkci trnavského arcibiskupa nahradil Bezáka.

Orosch během bohoslužby hovořil také o úctě k pravým hodnotám včetně tradiční rodiny, jejímž základem je podle něj jeden muž a jedna žena, otec a matka. Slovensko, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství párů stejného pohlaví.

„Vnímám to jako poselství, které nespojuje, ale rozděluje. Nechci k tomu přispívat, a proto chci spíše promluvit k lidem aby se nenechali rozdělovat,“ uvedla v pondělí Čaputová v reakci na Oroschovo vyjádření.

Jeden z hlavních soupeřů Čaputové v prezidentských volbách, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, se minulý týden přihlásil k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám. Učinil tak po schůzce s představiteli křesťanských církví na Slovensku. Šefčovič byl na konci 80. let členem komunistické strany, která v komunistickém Československu vystupovala proti církvím.

 

Autor: ČTK  Foto: Facebook – Zuzana Čaputová 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář