Část německých biskupů zablokovala dokument požadující změny učení církve o sexualitě 

Poté, co biskupové na německé synodální cestě zablokovali hlasování požadující změny v církevním učení o sexualitě, vyjádřili v pátek organizátoři svou nespokojenost s výsledkem a slíbili, že „to vezmou“ do Říma.

Jeden ze dvou předsedů synodální cesty, biskup Georg Bätzing, vyjádřil „osobní zklamání“, že menšina biskupů zabránila oficiálnímu přijetí dokumentu prosazujícího změny v učení církve o homosexualitě, bisexualitě, genderové identitě a masturbaci.

SOUVISEJÍCÍKatoličtí kněží v Německu přes zákaz Vatikánu požehnali homosexuálním párům

Zatímco pro přijetí textu nazvaného Život v úspěšných vztazích hlasovalo téměř 83 % účastníků synodního shromáždění ve Frankfurtu, pro přijetí dokumentu se vyslovilo jen asi 61 % biskupů.

Dokument o sexualitě tedy nedosáhl dvoutřetinové většiny, neboť 21 biskupů text odmítlo a tři se zdrželi hlasování, zatímco 33 biskupů hlasovalo pro přijetí dokumentu, informovala německá verze Catholic News Agency.

Podle stanov německého procesu musí pro text hlasovat nejen dvě třetiny přítomných členů, aby byl oficiálně přijat, ale také dvě třetiny přítomných biskupů.

Bätzing uvedl, že odmítnutý text je nicméně produktem synodální cesty, informovala CNA, a „proto jej přeneseme na úroveň univerzální církve, až budeme v listopadu v Římě na návštěvě ad limina.“

Návštěva ad limina apostolorum je setkání s papežem, nutné pro každého diecézního biskupa, aby poskytl aktuální informace o stavu své diecéze. 

Výsledek hlasování z 8. září vedl ve Frankfurtu k emotivním projevům, přičemž někteří účastníci obviňovali biskupy, že se před hlasováním proti navrženému textu nevyjádřili. Po čtvrtečním tajném hlasování několik biskupů uvedlo, že se předem nevyjádřili, protože se obávali nátlaku ze strany synodálního shromáždění. 

Irme Stetter-Karpová, předsedkyně Ústředního výboru německých katolíků (ZdK) a spolupředsedkyně synodální cesty, v pátek toto vysvětlení odsoudila jako „ufňukané“ a „poněkud bezradné“.

CNA dále uvádí, že dokument o sexualitě je pouze jedním z několika, které vyvolávají kontroverze. Na programu jsou také dokumenty požadující svěcení žen a ukončení kněžského celibátu, stejně jako zavedení stálé synodální rady. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. září 2022 Foto: screenshot YouTube – biskup Georg Bätzing

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář