ČBK a Charita ČR: Pětina mladých je ohrožena chudobou

Podívat se blíž na mladé ohrožené chudobou i jejich největší potíže a také zjistit, nakolik jsou zažité představy o chudobě pravdivé, to byla základní motivace k provedení průzkumu, který zrealizovala Charita Česká republika a Česká biskupská konference. Potvrzuje se, že klíčové problémy pro mladé představují otázky bydlení, zadluženosti a přístupu k zaměstnání. Průzkumu se účastnilo zhruba 800 mladých lidí ve věku 18 až 30 let.

Podle našeho průzkumu je celkem 20% mladých lidí ohroženo chudobou, přičemž navzdory obecným představám se nejedná o individuální selhání, ale z velké části za tím stojí společenské faktory, jako je rodinné zázemí, vzdělání, bydlení a dostupnost bydlení,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Charity ČR.

Podle Martiny Veverkové, sociální analytičky z Charity ČR, je u nás chudobou ohroženo zhruba 300 tisíc lidí, což je  pro společnost velmi rizikové, neboť v tom zůstávají obvykle celý život. Zároveň je to i morální výzva pro společnost, aby pomohla chudobu mladých odstranit. Podle ní za ni mohou především tři faktory.

U mladých lidí ohrožených chudobou si obvykle jejich rodiče nemohli vždy koupit to, co potřebovali. Dále je to zkušenost se ztrátou bydlení nebo nucené stěhování. Posledním faktorem je nižší vzdělání mladých lidí, kteří nemají maturitu,“ řekla Veverková.

Rodina a vzdělání mají na prevenci chudoby největší vliv

Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím chudobu mladých v České republice je rodina a její finanční situace a chování. Dalšími faktory jsou vlastní vzdělání a zaměstnání. Lépe se ohrožení chudobou brání širší typy rodin s oběma rodiči, přičemž obecně je vyšší podíl ohrožených chudobou v domácnostech s malým počtem členů. Při prevenci chudoby tedy nejvíce záleží na podpoře rodiny, důležitá je ale i motivace ke vzdělávání.

Vidíme, že fungující rodina je nejúčinnější prevencí chudoby a pádu do dluhových pastí u mladých lidí. Dobré rodinné zázemí je pro start do samostatného života klíčové jak z hlediska formování osobnosti a motivace ke vzdělání, tak z pohledu hmotné a finanční podpory. Podporu rodiny a motivace ke vzdělávání proto považujeme za zásadní,“ uvedl Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference.

Ohroženější jsou ženy, rodiče a méně vzdělaní lidé

Výrazně víc chudých mladých je mezi ženami (27 %), než mezi muži (18 %). Souvisí to s nižšími příjmy žen a jejich větší ekonomickou závislostí na rodině či partnerovi. Výzkum také potvrzuje, že chudoba mezi mladými lidmi souvisí s dosaženým vzděláním, přičemž nejvíce ohrožena je skupina mladých lidí bez maturity. Celkem je ohroženo alarmujících 40 % mladých bez maturity ve srovnání s 13 % s dosaženým vysokoškolským vzděláním.

Zkušenosti z rodiny a dědičnost chudoby

Důležité jsou z hlediska rizika chudoby i zkušenosti získané v mládí a rané dospělosti. Častějším průvodním znakem mladých ohrožených chudobou je, že se jejich rodina několikrát zadlužila, že pocházejí z neúplné rodiny a že se často stěhovali. Jako kritická se pak jeví zkušenost se ztrátou bydlení. Méně ohrožení častěji absolvovali víceleté gymnázium a jejich rodiny je podporovaly ve studiu a cestování.

Solidarita mladých s chudými ve svém okolí je překvapivě vysoká

Téměř polovina mladých, kteří mají ve svém okolí někoho ohroženého chudobou, svému vrstevníkovi ve finanční nouzi zkoušela pomoci. Z celkového počtu mladých je to pak více než pětina, která podala pomocnou ruku, ať již někoho takového má nablízku, nebo ne. Více přitom pomáhají ti, kteří mají někoho chudého v rodině, překvapivě o něco častěji chudí, než ti chudobou neohrožení (61 versus 51 %).

Ochota mladých pomáhat potřebným v rodině i mezi vrstevníky je dobrou zprávou, která koresponduje s evangelijním ‚neboť jsem hladověl a dali jste mi jíst, žíznil jsem a dali jste mi pít, byl jsem nahý, a oblékli jste mě, byl jsem nemocen, a navštívili jste mě‘ (Mt 25,35-36) či starozákonním ‚rozděl se o svůj chléb s hladovým a o svůj oděv s nahým; z toho, čeho máš nadbytek, prokazuj milosrdenství‘ (Tob, 4, 15a, 16a),“ komentuje zjištění Stanislav Přibyl. „Jsme velmi rádi, že se nám u mladých lidí nepotvrzuje hypotéza o sobectví a uzavřenosti sociálních skupin.

Stát by měl pomáhat víc, neziskovky provozovat jobs centra

Všechny skupiny respondentů se shodují na tom, že nejdůležitější v boji proti chudobě je předcházení zadlužení, dostupné bydlení a podpora pracovního uplatnění, přičemž 80 % mladých považuje za důležitou pomoc při získávání první práce a větší dostupnost školek. Neziskové organizace by se podle všech mladých lidí měly zaměřit na pracovní (62 %), právní a občanskou pomoc (52 %). Sami mladí ohrožení chudobou by také uvítali asistenci v oblasti sociálního bydlení, materiální pomoc nebo zprostředkování sociálních půjček.

Vznikají paradoxní situace, kdy nám obce nenabídnou žádné byty pro sociální bydlení, ale naopak nám je nabízí komerční subjekt. Velký problém také představuje výše minimální mzdy, protože mnoho lidí bere mzdu těsně nad její hranicí. Kritikům braní sociálních dávek vždy říkám, že je třeba se na to podívat očima toho člověka, který v té situaci je,“ uzavřel Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

 

(Zdroj: ČBK, Charita ČR)

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář