ČBK a kardinál Duka podali trestní oznámení na neznámého pachatele

Praha – Česká biskupská konference spolu s kardinálem Dukou podali trestní oznámení z důvodu ochrany obětí sexuálního zneužívání a ochrany dobré pověsti. Ve stanovisku se uvádí, že z důvodu, aby nebylo ohroženo šetření, nebudou podávat bližší informace.

Dominik Duka o tomto rozhodnutí informoval na sociální síti. Kardinálův právník Ronald Němec pro Seznam v této souvislosti uvedl: „Trestní oznámení není na konkrétního pachatele. Je podáváno z důvodu, že je tvrzeno, že jsou zde oběti a pachatelé, o nichž církev neví. Církev je nezná, proto se obrátila na policii, aby zabránila pokračování v trestné činnosti.”

Němec v písemném vyjádření pro Seznam ubezpečil, že trestní oznámení není namířeno proti konkrétní osobě. „Cílem je najít pachatele, kteří působí v rámci katolické církve a dopouští se trestných činů v oblasti důstojnosti a sexuálního zneužívání. Každý, kdo takového pachatelé zná, musí pomoci jej odhalit a usvědčit.”

 

František se ke skandálům sexuálního zneužívání v církvi, jehož se někteří její představitelé dopouštěli a další ho léta kryli či nedůsledně vyšetřovali, postavil rázně už brzy po nástupu do úřadu před šesti lety. V roce 2014 zřídil vyšetřovací komisi a téhož rok přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí takového zneužívání. Během svých zahraničních cest se papež obětem několikrát veřejně omluvil.

Papež rovněž vyslovil pevný závazek provádět dále reformy nutné k tomu, aby sexuální zneužívání už v církvi nebylo možné. „A pokud dříve mohlo být odpovědí opomenutí, nyní si přejeme změnu, transparentnost, upřímnost a solidaritu s oběťmi,“ dodal.

Portál Aktuálně už počátkem týdně přinesl informaci, že ČBK měla rozhodnutí podat žalobu na neznámého pachatele schválit na svém říjnovém zasedání, které se konalo na Hostýně. Jediný, kdo měl podle nejmenovaných zdrojů Aktuálně být proti při hlasování, byl plzeňský biskup Tomáš Holub. Ten, to ale odmítl pro portál komentovat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 22. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka 

 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář