ČCE: Mezinárodní ekumenická podpora občanům Běloruska

Evangelická církev augsburského vyznání v Polsku zve ke společným modlitbám za situaci v Bělorusku.

Občanské protesty po běloruských prezidentských volbách eskalují. Stranou nezůstávají ani tamější církve. Otevírají své kostely jako bezprostřední útočiště pro demonstrující, vyzývají k nenásilí, zvou ke společným modlitbám… Běloruskem zní také kostelní zvony na protest proti policejním represím v ulicích.

Právě tvrdost policejních zásahů je alarmující: násilí, výhrůžky, únosy, zastrašování… Zatčených či zadržených je zatím kolem sedmi tisíc, počty zraněných se pohybují v řádech stovek. Policejní brutalita, která ze všech sil brání režim diktátora Alexandra Lukašenka, má na svědomí už i první mrtvé. 

Církve v Bělorusku pomáhají diakonickou prací, podporou v nemocnicích i přímo v ulicích měst. A skrze Světový luterský svaz nyní naléhavě žádají mezinárodní společenství o modlitební podporu a symbolickou sounáležitost. Velmi pomáhá, když vidí, že před ohromnou silou režimu nestojí sami. 

Evangelická církev augsburského vyznání v Polsku na tyto prosby zareagovala a vyzvala ke společným modlitbám. Napříč Polskem i v dalších evropských zemích se v neděli 23. srpna 2020 v podvečer spojili v modlitbě, jejíž text vám nyní přinášíme a zveme vás k ní: 

Přicházíme k Tobě, Všemohoucímu Pánu a Bohu, který jsi Bůh pořádku a míru, přivádíme k Tobě naše východní sousedy. Prosíme, ukonči násilí, zastaň se těch, kdo utrpěli újmu, ale dej jim také sílu odpustit pachatelům. Ukonči nenávist a místo toho daruj vzájemný respekt.

Dej moudrost, obezřetnost a dar jednoty všem, kdo budou rozhodovat o budoucnosti Běloruska. Svěřujeme Ti všechny, kteří se společensky angažují a riskují svůj život nebo zdraví. Prosím, utěš ty, kteří při protestech ztratili své blízké, dávej pozor na ty, jejichž milovaní zmizeli, a posilni ty, kteří byli fyzicky a duševně zlomeni.

Dej svobodu, spravedlnost a mír našim sousedům, Pane, a učiň nás vnímavými k lidskému utrpení, nespravedlnosti a zlu, abychom mohli podle našich schopností správně reagovat. Chceme být solí a světlem tohoto světa! Amen.

Autor: e-cirkev.cz Datum: 25. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – protesty v Bělorusku

Tags: ,,,

2 Komentáře

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář