Čelní zástupci českých židovských organizací odsoudili šíření nacistické propagandy pro mládež, knihy Jedovatá houba

PRAHA – Společné prohlášení k vydání antisemitské knihy Jedovatá houba vydalo Židovské muzeum v Praze a Federace židovských obcí v ČR. „Nakladatelství Guidemedia vydalo v českém překladu knihu Ernsta Hiemera „pro mladé i starší“ Jedovatá houba. Text, publikovaný  v roce 1938 v nacistickém Německu vůdčí postavou protižidovského štvaní Juliem Streicherem, je šířen řadou nabídek prostřednictvím e-shopu,” píše se v něm.

Po hrncích s portréty Adolfa Hitlera nakladatelství Naše vojsko je tato publikace dalším výsměchem obětem šoa. Obracíme se na orgány státní správy s naléhavou žádostí, aby bylo okamžitým opatřením zabráněno šíření textu hrubě hanobícího rasu, národ a přesvědčení,” udává prohlášení ze dne 12. února podepsané ředitelem muzea Leo Pavlátem a předsedou FŽO Petrem Papouškem.

Na knihu, v níž autor dětem například radí, že Židé se poznají podle odporného nasládlého zápachu, upozornil server Novinky a na svém Twitteru novinář Jakub Szántó. Prohlášení se na svém Facebooku podpořil i Nadační fond obětem holocaustu.

Podle serveru Novinky.cz nabízí česká knižní distribuce i další tituly nakladatelství Guidemedia, které jsou namířeny proti Židům. Jde například o knihu Golem – metla Čechů nebo soubor protižidovských výroků přisuzovaných význačným osobám české literatury s názvem Co řekli naši velikáni o Židech. Prodává také program NSDAP či spisky nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Podle zjištění iRozhlas.cz, vydavatelství Guimedia, respektive jeho jednatele, už policie v minulosti obvinila z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, a to v souvislosti s vydáním knihy Adolf Hitler: Projevy. Nejvyšší soud ale nakonec v červnu vydavatele zprostil obžaloby. Soud konstatoval, že kniha shrnuje originální historické texty a pro současné radikály sice může být Hitlerova ideologie výchozím bodem, ale těžko ji mohou přímo aplikovat.

Že se i tímto dalším případem nyní zabývá policie sdělil redakci iRozhlas.cz mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Lukáš Novák, jeden z vydavatelů, mailem potvrdil, že se knihy dobře prodávají a nehodlá je stahovat. „Zájem české veřejnosti je značný, pokusíme se včas odbavit všechny objednávky,“ uvedl pro Rozhlas. A podobně i jeho společník Pavel Kamas. „Pokud nás policie obviní, budeme se, tak jako v minulosti, bránit,“ dodal.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 15. února 2020  Foto: CC Search

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář