Čelný představitel srbské církve v Černé Hoře zemřel s covidem-19

Podgorica – Po nákaze koronavirem dnes zemřel čelný představitel srbské pravoslavné církve (SPC) v Černé Hoře metropolita Amfilohije. Informoval o tom tamní deník Vijesti. Vlivný duchovní byl považován za neformálního vůdce srbské menšiny v této malé balkánské zemi. Měl rovněž podíl na zformování koalice opozičních stran, která po vítězství v srpnových volbách usiluje o ukončení třicetileté polické dominance socialistů prezidenta Mila Djukanoviče.

Dvaaosmdesátiletému Risto Radovičovi, jak znělo jeho občanské jméno, byl po převozu do nemocnice v Podgorici 6. října diagnostikován koronavirus. V důsledku oboustranného zápalu plic se ve čtvrtek jeho stav náhle zhoršil a dýchat mohl v posledních hodinách již jen s pomocí ventilátoru.

SPC s Amfilohijem v čele podle černohorských médií před parlamentními volbami 30. srpna zprostředkovala uzavření politického spojenectví mezi prosrbskou koalicí Za budoucnost Černé Hory a koalicemi občanských stran Mír je náš národ a Černá na bílé. Dva měsíce po těsném volebním vítězství nyní trojice politických uskupení skládá novou vládu, která by po třech desetiletích odstavila od moci Djukanovičovu Demokratickou stranu socialistů (DPS).

Duchovní představitelé SPC v uplynulých měsících čelili kritice úřadů, že nedbali opatření proti šíření koronaviru a organizovali velká náboženská shromáždění i protivládní protesty. V červnu policie vyslýchala Amfilohijeho kvůli organizaci rozsáhlé demonstrace proti zákonu o náboženských svobodách, který má podle církve za cíl zabavit jí její majetek v Černé Hoře.

V srpnu se Amfilohije aktivně zapojil do předvolební kampaně, když vyzval voliče, aby hlasovali „proti těm, kteří chtějí vládnout pomocí falešných zákonů“. Uvedl také, že sám poprvé v životě půjde k volbám, neboť jsou z hlediska SPC krajně důležité. 

Soustrast se smrtí druhého nejvyššího představitele SPC vyjadřují patriarchovi Irinejovi černohorští politici i srbský prezident Aleksandar Vučić. Ten přitom v minulosti čelil ostré kritice konzervativního klerika za své údajné ústupky v otázce Kosova.

Černá Hora se 620.000 občany je v přepočtu na počet obyvatel koronavirem jednou z nejvíce zasažených zemí v Evropě. Podle Institutu pro veřejné zdraví se zde nakazilo celkem 17.746 lidí, z nichž 290 s covidem-19 zemřelo. Za poslední den tu přibylo 354 infikovaných a osm úmrtí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. října 2020 Foto: Wikipedie – Risto Radovič

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář