Cenný poutní kostel v Jaroměřicích má zrestaurované varhany

Jaroměřice – Olomoucké arcibiskupství dalo zrestaurovat varhany v poutním kostele Povýšení svatého kříže na Kalvárii v Jaroměřicích u Jevíčka. Renovace vyšla téměř na 2,7 milionu korun. Provedl ji varhanář-restaurátor Rudolf Valenta, varhanní skříň obnovil restaurátor Miroslav Žán, uvedl v tiskové zprávě mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

„Varhany byly řadu let ve velmi špatném technickém stavu, navíc se na nich podepsaly přestavby a amatérské zásahy. Proto bylo rozhodnuto o jejich restaurování, aby se tak navrátily do technického a zvukového stavu podle záměru původního varhanáře,“ uvedl organolog olomoucké arcidiecéze Jan Gottwald.

SOUVISEJÍCÍ Škoda po požáru kostela v Chlumu u Třeboně přesáhne odhad, oheň poškodil varhany

Barokní varhany na jaroměřické Kalvárii pocházejí od neznámého varhanáře první třetiny 18. století z okruhu králických mistrů. Podle Gottwalda může být pravděpodobným autorem nástroje Jan Bohumír Halbich (1683 – 1736), který stavěl například i varhany u Panny Marie Sněžné v Olomouci. Varhany mají jeden manuál s pedálem, osm rejstříků a 396 znějících píšťal ze dřeva a cínoolověné slitiny.

Slavnostního požehnání obnoveného nástroje se v neděli 7. dubna ujme olomoucký pomocný biskup Antonín Basler. Program doplní setkání církevních hudebníků svitavského děkanátu a koncert.

Poutní areál v Jaroměřicích s kostelem Povýšení svatého Kříže na hoře Kalvárie, farou, vstupní branou, osmi zastaveními křížové cesty a dalšími nemovitými památkami se stal v roce 2019 národní kulturní památkou. Zhruba 300 let stará Kalvárie je v České republice ojedinělou stavbou. Navrhl ji zřejmě Jan Blažej Santini na objednávku majitele jaroměřického panství Františka Michala Šubíře. Svým rozvržením připomíná jeruzalémskou Golgotu. Křížová cesta vede z obce k baroknímu areálu, který býval cílem mnoha poutníků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. dubna 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář