Cenu nadace Vize 97 letos převezme profesor John Lennox

Praha – Letošní Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 převezme irský profesor matematiky a filozofie vědy John C. Lennox, který se ve svým dílech zabývá hlavně etikou a vztahy mezi vědou a vírou. Pořadatelé o tom dnes informovali ČTK v pozvánce na předávání ceny. Ceremoniál se letos opět odehraje 5. října v den narození dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Devětasedmdesátiletý Lennox je rodákem ze Severního Irska a emeritním profesorem britské Oxfordské univerzity. Je mimo jiné autorem knih Pohřbila věda Boha? a Dokáže věda vysvětlit všechno? Svým čtenářům předkládá ke zvážení, zda navzdory všeobecně rozšířené představě, že náboženství znemožňuje či omezuje vědeckou činnost, není teistický pohled na svět lepším odrazovým můstkem pro rozvoj vědy než materialistický.

SOUVISEJÍCÍJohn Lennox: Věda nemůže pohřbít Boha, ale může pohřbít ateismus


Lennox v minulosti Česko už navštívil, v roce 2014 měl přednášku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Některá z jeho děl vyšla v češtině. Rozprava, které se Lennox ve čtvrtek 5. října v Pražské křižovatce zúčastní, bude na téma věda a náboženství.

Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 uděluje nadace od roku 1999. Vloni ji dostali manželé Hadravovi, astrofyzik a historik astronomie Petr Hadrava a klasická filoložka Alena Hadravová. Ocenění se v loňském roce výjimečně předávalo už v září, dřívější datum pořadatelé zvolili v obavě z vývoje pandemie nemoci covid-19.

Cena nadace Vize 97 je určená myslitelům, kteří svým dílem překračují tradiční rámec vědeckého poznání, přispívají k chápání vědy jako integrální součásti obecné kultury, nekonvenčním způsobem se zabývají základními otázkami poznání, bytí a lidské existence. Smyslem udílení ceny je také umožnit české veřejnosti setkat se s průkopníky zajímavých proudů vědeckého myšlení a seznámit se s jejich dílem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – John Lennox

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář