Černohorská vláda bude kvůli dohodě se srbskou církví čelit hlasování o nedůvěře

Podgorica – Předseda černohorské vlády Dritan Abazović podepsal se srbským patriarchou Porfirijem smlouvu o úpravě vztahů mezi státem a srbskou pravoslavnou církví (SPC). Premiér to napsal na komunikační síti Telegram. Kabinet v důsledku toho čeká hlasování o nedůvěře.

Možnost uzavření dohody mezi Černou Horou a SPC budila v této malé balkánské zemi od začátku kontroverze. Za škodlivou ji označovali především stoupenci černohorské nezávislosti a svébytné národní identity, podporu naopak nacházela mezi prosrbskými stranami. Spory o postavení SPC v Černé Hoře v posledních letech vyvolaly řadu masových demonstrací.

SOUVISEJÍCÍČelný představitel srbské církve v Černé Hoře zemřel s covidem-19

„Byla podepsána smlouva mezi Černou Horou a Srbskou pravoslavnou církví,“ napsal na telegramu liberální premiér Abazović. „Jedna důležitá otázka je vyřešená,“ dodal. Nyní chce pokračovat ve snaze o zlepšování života občanů.

Demokratická strana socialistů (DPS) prezidenta Mila Djukanoviče oznámila, že vyvolá hlasování o nedůvěře. DPS, která je nejsilnější stranou v černohorském parlamentu, v dubnu umožnila vznik menšinové prozápadní vlády, sama však není její součástí. Svůj postup zdůvodnila tím, že smlouva je v rozporu s černohorskou ústavou. „Bude zrušena hned po vzniku nové vlády,“ oznámila DPS.

Smlouva černohorskému státu stanovuje řadu povinností vůči srbské pravoslavné církvi, připomíná stanice RFE/RL. Mimo jiné zavádí možnost výuky náboženství na školách a bezpečnostní složky nebudou moci bez předchozího souhlasu zasahovat v církevních objektech. Stát se rovněž zavázal vnést do katastru některé nemovitosti, jejichž vlastnictví si SPC nárokuje.

Srbský patriarcha Porfirije přicestoval do Podgorice nečekaně a podpis dohody předem neohlásila ani černohorská vláda. Sídlo vlády bylo pod zesíleným policejním dohledem.

Černá Hora vystoupila ze společného státního svazku se Srbskem po referendu v roce 2006. Obyvatelé nicméně zůstávají rozděleni ohledně vztahů s Bělehradem. Asi 30 procent obyvatel Černé Hory se označuje za Srby a srbská pravoslavná církev má v zemi nejvíce věřících. Vztahy obou sousedů provázejí četné rozepře a obviňování Podgorice, že Bělehrad zasahuje do vnitřních záležitostí Černé Hory. Abazović od svého dubnového nástupu do úřadu deklaroval snahu vztahy se Srbskem zlepšit.

Autor: ČTK Datum: 3. sprna 2022 Foto: Wikimedia Commons – srbský patriarcha Porfirije

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář