Černohorský parlament definitivně schválil změny v kontroverzním zákonu

Podgorica – Černohorský parlament tento týden definitivně schválil změny a doplňky k zákonu o svobodě náboženského vyznání, které odstranily kontroverzní ustanovení týkající se majetku církví. Zvrátil tak veto, kterým prezident Milo Djukanović začátkem roku chtěl úpravám v tomto právním předpisu zabránit. Schválení zákona před rokem vyvolalo v rozdělené zemi bouřlivé protesty tehdejší prosrbské opozice kvůli ohrožení majetku srbské pravoslavné církve.

Normativní akt předloni v prosinci schválila většina poslanců koalice vedené tehdy vládnoucí Demokratickou stranou socialistů (DPS). Jeho úpravy v parlamentu poprvé prošly loni v noci na 29. prosince hlasy 41 z celkových 81 zákonodárců. Stejný počet 41 poslanců ze stran aktuální vládnoucí koalice dnes podle zpravodajského webu listu Vijesti změny potvrdil.

Změny v kontroverzním zákoně umožnil výsledek srpnových parlamentních voleb. Sice v nich zvítězila DPS prezidenta Djukanoviče, ale se značnými ztrátami a nebyla s to získat partnery do vlády. Úbytek hlasů se přičítá právě přijetí zákona o svobodě vyznání a následným sporům o stovky kostelů, které z rukou srbské pravoslavné církve přešly do vlastnictví černohorského státu.

Kabinet tak místo DPS nově sestavila koalice tří původně opozičních volebních bloků, v nichž je zastoupen jak prosrbský a proruský politický proud, tak i liberální reformisté. Toto uskupení disponuje jen těsnou většinou 41 mandátů.

Srbská pravoslavná církev tvrdila, že zákon byl navržen tak, aby ji připravil o majetek, což předchozí vláda popírala. Několik měsíců před volbami církev pořádala demonstrace, které pomohly posílit opozici.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. ledna 2021 Foto: Wikipedie – prezident Milo Djukanović

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář