Češi mají rádi Čaputovou, na druhém místě je papež František

Praha – Výrazně pozitivní postavou zahraniční politiky je podle zjištěných názorů české veřejnosti slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, na kterou má pozitivní názor 71 % Čechů. Více pozitivně než negativně se Češi dívají také na papeže Františka.

Průzkum agentury STEM se uskutečnil na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 14. až 30. června 2019.

Výrazně nejpopulárnější ze veřejných osobností je slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, na kterou má příznivý názor 71 % dotázaných. Na druhém místě se umístil papež František, na kterého se dívá pozitivně 63 % dotázaných občanů.

Pro srovnání, papeže Benedikta hodnotilo ve výzkumu v roce 2009 pozitivně 52 % dotázaných. „Je tedy zřejmé, že ač jsou Češi málo nábožensky založený národ, většinový pohled na papeže není negativní,“ uvádí ve své zprávě agentura.

Angela Merkelová se těšila vysoké popularitě do roku 2013. Její obliba mezi Čechy však prudce klesla vlivem migrační krize. Pozitivně ji vnímá jen 26 % Čechů a Merkelová tak patří mezi nejméně oblíbené politiky.

Popularita bývalého prezidenta Baracka Obamy sice v čase klesala ze 71 % k 54 % v roce 2016, přesto byla stále výrazně vyšší než oblíbenost současného prezidenta Trumpa. Na Trumpa má pozitivní názor pouze 25 % Čechů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 8. srpna 2019 Foto: Wikimedia Commons – papež František

 

Tags: ,,

2 Komentáře

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář