Češi řekli ve Vatikánu, že smlouva se nyní politicky neřeší

Vatikán – Oficiální pozvání papeže Františka do České republiky při jednání české delegace včera ve Vatikánu nezaznělo. Ministr kultury Ilja Šmíd ale státnímu sekretáři Pietru Parolinovi tlumočil přání, aby hlava katolické církve Česko navštívila. Šmíd to řekl po setkání s druhým mužem Vatikánu novinářům. Schůzky se zúčastnil také tajemník pro styky se státy Paul Gallagher, který se české strany ptal na osud smlouvy s Vatikánem. Náměstek ministerstva zahraniční Jakub Dürr novinářům řekl, že na smlouvě pracují experti, politicky se ale nyní neřeší.

„Otázka byla položena vatikánskou stranou, co se stalo se smlouvou od roku 2002 a jak to vypadá s ratifikací,“ uvedl s tím, že odpověď byla stejná jako při setkání Gallaghera s tehdejším ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem loni v Praze. „Na naší úrovni pracovní se vede dále debata expertů, zatímco politicky se samozřejmě smlouva za stávající vlády neřeší,“ řekl Dürr.

Loni ale Gallagher, jenž je jakýmsi ministrem zahraničí papežského státu, uvedl, že dosud neschválená česko-vatikánská smlouva není podle něj problémem pro bilaterální vztahy. Současná podoba vzájemné komunikace Svatému stolci vyhovuje a považuje za užitečné vést dialog o vzájemné spolupráci v oblastech obsažených v bilaterální smlouvě, uvedl tehdy.

Po dlouhým letech přerušení diplomatických vztahů byla sice vyjednána smlouva ČR s Vatikánem, nicméně Parlament ČR ji v roce 2003 neschválil. Sněmovně připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. ČR je přitom jednou z posledních zemí Evropy, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou.

Šmíd řekl, že na programu schůzky se zástupci Vatikánu se probírala i možnost přímo ve Vatikánu připomenout desáté výročí, které příští rok uplyne od poslední návštěvy hlavy katolické církve v ČR. Františkův předchůdce Benedikt XVI. přijel v září 2009 a sloužil mše pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi, ve středočeském městě uctil památku svatého Václava. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II.

Podle Šmída se mluvilo také o úloze kultury v Evropě, o migraci a o tom, jak se Česko dívá na migraci v Evropě. „Vyjádřili jsme velké díky Svatému stolci za to, že umožnil repatriaci (kardinála Berana) velmi rychle, jednání trvala jen pár měsíců. Stejně tak za to, že byly po celých téměř 50 let ostatky kardinála Berana uloženy na velmi čestném místě,“ řekl.

 

Zdroj: ČTK  Foto: Ministerstvo kultury

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář