Česká pravoslavná církev odvolala tajemníka Střelce, bývalého pracovníka StB

Praha – Česká pravoslavná církev odvolala svého tajemníka Igora Střelce, bývalého pracovníka komunistické rozvědky Státní bezpečnost (StB), kritizovaného věřícími. Skončil i Jan Beránek, který vedl úřad církve v Praze. Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku to oznámila dnes v tiskové zprávě. Důvody odvolání Střelce a Beránka neuvedla, pouze sdělila, že chystá úsporná opatření. Podle dřívějších informací médií čelila církev v Praze exekucím a v celém Česku musela z ekonomických důvodů snižovat stavy duchovních.

Spolupráce se Střelcem a jeho firmou byla podle církve ukončena v návaznosti na připravovanou organizační reformu. U Beránka, který dočasně vedl pražskou eparchii, tedy správní jednotku církve, a úřad metropolitní rady, už církev jeho odchod z funkce nezdůvodnila. Doplnila jen, že arcibiskup Michal Dandár nařídil zahájení jednání o vnitřním ekonomickém a personálním auditu. Církev podle zprávy připravuje úsporná opatření.

SOUVISEJÍCÍPravoslavný chrám svatého Václava v Brně hlídala kvůli církevnímu sporu policie

Střelec byl v minulosti kritizován věřícími za údajný nátlak. Česká televize loni uvedla, že Střelec podle některých věřících na základě zfalšovaných dokumentů vyzýval k odstoupení vedení kláštera v Loděnici, kde byli převážně kněží a věřící z Ukrajiny. Vedení církve se k tomu tehdy nevyjádřilo.

Server Seznam Zprávy zase loni napsal, že pražská eparchie, kterou tehdy vedl Beránek, má zablokovaný účet a nemovitosti v exekuci kvůli dluhům za zdravotní pojištění. Beránek tehdy problémy své eparchie bagatelizoval. „Exekuci na vás uvalí, když nezaplatíte za parkování,“ uváděl tehdy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. listopadu 2023 Foto: Wikipedie – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář