Křesťan dnes

Česko by mělo zastavit příspěvky UNESCO, usnesli se poslanci. Vadí jim protiizraelské rezoluce

 

PRAHA – Poslanci vyzvali v úterý 23. května českou vládu, aby pozastavila roční platby organizaci UNESCO pro letošek i další roky, pokud se bude organizace pro vzdělávání, vědu a kulturu nadále politizovat a pokračovat v nenávistné rétorice vůči Izraeli.

Usnesení, které považuje poslední rezoluci UNESCO k Jeruzalému za protiizraelskou, vyšlo z návrhu místopředsedy sněmovny Jana Bartoška (KDUČSL). S návrhem neplatit UNESCO příspěvky, které letos Česko přijdou na 30,2 milionů korun, přišla poslankyně Jana Černochová (ODS). Podle ní by je stát měl použít raději na obranu.

Pro usnesení hlasovalo ze 143 přítomných 82 poslanců napříč politickým spektrem, proti jich bylo 29 především z řad komunistů. „Výkonná rada UNESCO dne 2. května schválila rezoluci, která se opětovně týká Izraele a zpochybňuje jedno ze základních práv každého státu. A tentokrát pod podivnou formulací, že Izrael nemá žádné právo na svaté město Jeruzalém, mu z ničeho nic odebrala právo na hlavní město,“ prohlásil Bartošek.

 

„Je to pokus o delegitimizaci celého Západu,“ vyjádřil se k rezoluci poslanec Daniel Korte (TOP 09). Zmíněná rezoluce byla přijata 22 hlasy členských států – muslimskými a arabskými zeměmi za podpory Číny, Ruska, Jihoafrické republiky, Vietnamu a Švédska. Proti rezoluci bylo 10 zemí. Česko ve výkonné radě UNESCO není.

Čeští poslanci mimořádně řešili, že UNESCO opomíjí vztah Izraele a Židů k Chrámové hoře už loni v říjnu. Tehdy přijatá rezoluce, která ostře kritizovala Izrael za kroky, které „narušují posvátnost a nedotknutelnost oblasti“, použila pro jeruzalémská svatá míst výlučně muslimské názvy.

Dva státy pro dva národy

Samotné úterní usnesení vyzývá českou vládu, aby se zasazovala o uznání Jeruzaléma jako hlavního města státu Izrael, podporu přímých jednání mezi Izraelci a Palestinci bez předchozích podmínek a dále podporu řešení dvou států pro dva národy. Dále usnesení vyjadřuje zásadní nesouhlas s rezolucí UNESCO, kterou označuje za „zaujatou” a vyzývá vládu, aby oponovala „takovým krokům mezinárodních organizací či společným pozicím Evropské unie, které falešným a zavádějícím způsobem interpretují aktuální situaci či překrucují historické skutečnosti a vazby a které v sobě nesou nenávistný protiizraelský duch”.[adrotate banner=“14″]

 

Zdroj: ztis.cz

Foto: Flickr.com

[adrotate banner=“14″]

Exit mobile version