Česko a Izrael podepsaly dohodu o spolupráci na poli sociálních oblastí

JERUZALÉM/PRAHA – Izraelská ministryně pro rovné příležitosti Gila Gamlielová (Likud) přivítala v úterý 22. srpna českou ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou-Tominovou (Sociální demokracie). Společně podepsaly dohodu o spolupráci mezi oběma zeměmi na poli digitalizace, prosazování genderové rovnosti a snižování sociálních nerovností. Gamlielová rovněž poděkovala České republice za její podporu Izraeli na mezinárodních fórech. „Víte, Česká republika je pro Izrael velmi přátelskou zemí a český parlament nedávno uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele,“ napsala Gamlielová na svůj facebookový profil. A dále zmínila i nečekané překvapení, když na pravé ruce české ministryně uviděla černý náramek s hebrejsky napsaným „šema“, tedy jednou z nejdůležitějších židovských modliteb a vyznáním víry.

„Nejdřív jsem si myslela, že nevidím dobře. Zastavila jsem se a tázala jsem se jí na náramek. Marksová, inspirativní lídryně, mi sdělila, že je velmi spjata s příběhem židovského lidu. Náramek uviděla, když navštívila židovský obchod v Praze a když jí bylo přeloženo, co věta na něm znamená, velmi jí to pohnulo jednak jako věřícím člověkem, i jako člověkem, jemuž je Izrael sympatický. Od té doby, jak řekla, je pro ni černý náramek stálým šperkem, který trvale zdobí její pravou ruku. A mně, to velmi dojmulo,“ napsala Gamlielová.

 

 

Izraelská ministryně sama navštívila Česko v první polovině srpna a mimo jiné se zde účastnila 20. výročí oslav šumavského Muzea dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě. Muzeum bylo vybudováno jako památník místního historika a rabína Šimona Adlera, jenž se zde roku 1884 narodil a o šedesát let později, během holocaustu, zahynul v Osvětimi. Připomínky dvacátého výročí založení muzea, které zahrnuje množství židovských sakrálních předmětů, se kromě zástupců z české i izraelské strany účastnili i přímí potomci Šimona Adlera z USA – jeho vnuk Šimon a pravnuk Šilo.

 

Zdroj: Židovský tiskový a informační servis
Foto: Facebook/Ambassador Daniel Meron

Kategorie: Politika

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář