Česko opět spojí vzpomínka na oběti dopravních nehod

Při bohoslužbách si lidé třetí listopadovou neděli připomenou Světový den obětí dopravních nehod.

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce, kterým se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 21.11.

V neděli 21. listopadu proběhnou ekumenické bohoslužby, které začnou v 15.00 hodin hned na dvou místech republiky: v naší dosud jediné dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) a v kostele sv. Prokopa v Letovicích. Na obou ekumenických bohoslužbách se podílí i faráři Českobratrské církve evangelické. V Plzni bohoslužbu povede farář z Chrástu Karel Šimr a letovické setkání spolupřipravuje vanovická farářka Anna Peltanová.

Symbolický řetězec zahájí v tentýž den v 11 hodin pietní akt u  Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově. Každoročně ho organizují členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.

„Nečekaná smrt, a tou se stává i ta při dopravní nehodě, nás pozůstalé ochromí. Někdy totiž stačí jedna vteřina a všechno je najednou jinak. Ptáme se: Proč on? Proč já? Proč my? A připadáme si ve svém smutku ztracení. Ale nejsme. Podaná ruka, pochopení, sdílení… je možná blíž, než v prvních těžkých chvílích dokážeme vidět. Nikdo nejsme ostrov sám pro sebe. Prosím, nebojte se (i přes slzy) rozhlédnout…,“ připomíná spoluzakladatelka spolku Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama přišla při autonehodě o manžela.

Autor: e-cirkev.cz Datum: 21. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář