Českobudějovické biskupství dva roky opravovalo poutní areál v Římově

Římov – Českobudějovické biskupství opravilo poutní areál s barokní křížovou cestou v Římově na Českobudějovicku. Práce na obnově trvaly dva roky a stály 100 milionů korun. Poutní místo, které je od roku 2018 národní kulturní památkou, vzniklo v první polovině 17. století. Novináře o tom dnes informoval mluvčí českobudějovického biskupství Petr Samec.

„Přestože nejsou zatím hotové všechny, především restaurátorské práce, lidé mohou poutní místo už navštěvovat.Kromě každodenních bohoslužeb především všechny srdečně zvu na slavnostní svěcení nově rekonstruovaných kostelních varhan. Bude se konat na svátek Nanebevzetí Panny Marie, tedy 15. srpna. Do té doby bude dokončena i oprava oltáře Panny Marie Bolestné,“ uvedl duchovní správce areálu Jakub Zentner.

SOUVISEJÍCÍV Oldřichovském sedle na Liberecku, nejvyšším místě poutní cesty, obnovili kříž

Poutní místo Římov je specifickou památkou svého druhu. Není zasvěceno jen jednomu světci nebo jedinému tajemství, ale jeho obsah je trojitý. Zahrnuje období přípravy na příchod Mesiáše, vyjádřené osobou Panny Marie, dále oběť Ježíše Krista a nakonec zrození církve symbolizované kostelem Seslání Ducha Svatého. Areál je památkově chráněný od roku 1958 a v roce 2018 se stal národní kulturní památkou. V 17. století mířilo do areálu až 80.000 poutníků ročně.

Modernizovaný komplex tvoří kostel svatého Ducha, loretánská kaple a pašijová cesta s 25 zastaveními. „Vzhledem k tomu, že v minulosti nebyl areál dostatečně chráněn, doplatily na to především kaple Pašijové cesty. Opravy tedy dbají i na nový způsob ochrany proti vandalismu a krádežím instalací moderního, technologicky nejvyspělejšího a nejkvalitnějšího ochranného systému bezpečnostních kamer,“ řekl Samec.

Dvouleté opravy dále zahrnovaly například vyměněnu střechy a rekonstrukci krovů kostela, kaple Loreta a ambitů. Řemeslníci opravili veškeré fasády a odborníci restaurovali nástěnné malby. „V nejbližších měsících bude dokončeno restaurování celého mobiliáře,“ řekl Samec. Náklady na rekonstrukci pokryje z 95 procent dotace Evropské unie z programu IROP.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – poutní areál Římov

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář