Český Brod chce získat od církve zvonici v centru města, plánuje ji zpřístupnit

Český Brod – Český Brod na Kolínsku má zájem získat do vlastnictví památkově chráněnou zvonici u kostela sv. Gotharda v centru města. Renesanční zvonice s gotickými prvky patří římskokatolické církvi. Město ji chce do budoucna opravit a zpřístupnit turistům. ČTK to řekl starosta města Tomáš Klinecký (Lepší Brod).

„Zvonice je významná kulturní památka, myslíme si, že jako městu se nám třeba lépe podaří sehnat finanční prostředky na opravu, kterou to místo potřebuje, aby bylo dobře dostupné,“ řekl Klinecký. Do horní části dvoupatrové zvonice podle něj vede vratké schodiště a ochoz není přístupný. „Do budoucna bychom tam chtěli vybudovat vnitřní schodiště,“ doplnil. Zastupitelé v pondělí pověřili vedení města, aby o převodu památky začalo jednat.

SOUVISEJÍCÍ Cisterciákům z Vyššího Brodu náleží pozemky dle církevních restitucí, rozhodl ÚS

Podobně se podle Klineckého podařilo v minulosti získat do obecního majetku od církve bezúplatně kostel sv. Martina v nedalekých Rostoklatech. Obec tam pak nechala chátrající kostel opravit a slouží pro kulturní i společenské akce. Církev může nadále kostel využívat pro bohoslužebné účely.

Čtyřicetimetrová věžová zvonice v Českém Brodě postavená v letech 1578 až 1585 stojí v místě zrušeného hřbitova vedle kostela na náměstí Arnošta z Pardubic. Ve zvonici visí zvon Marie z roku 1689, který se dochoval jako jediný ze tří raně barokních zvonů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Gotharda

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář