Čeští evangeličtí faráři mohou žehnat svazkům lidí stejného pohlaví

Praha – Faráři a farářky českobratrské církve evangelické (ČCE) budou moci oficiálně žehnat svazkům osob stejného pohlaví, pokud o to požádají. Usneslo se na tom vedení církve na svém třídenním jednání v Praze. Dosud církev rozhodnutí ponechávala plně v kompetenci farářek, farářů a jednotlivých farních sborů. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí církve Jiří Hofman. Vedení katolické církve požehnání svazků osob stejného pohlaví odmítá.

Synod ČCE souhlasí s možností požehnání svazků lidí stejného pohlaví, pokud o to požádají. Synod ČCE vnímá, že názory na tuto otázku nejsou v církvi jednotné, podporuje činnost komise pro soužití s LGBTQ lidmi a pokračování diskuse v církvi o tomto tématu. „Synod konstatuje, že žádný kazatel není povinen žehnat svazkům osob stejného pohlaví,“ uvedl synod, tedy nejvyšší shromáždění církve, ve svém usnesení.

SOUVISEJÍCÍVyjádření ČCE k útoku v Bratislavě

Podle mluvčího je v usnesení vyjádřeno jednak vědomí, že Českobratrská církev evangelická v tomto tématu stále není vnitřně jednotná, jednak ale i respekt ke svobodě rozhodnutí, která je stále – stejně jako v případě požehnání heterosexuálních svazků – ponechána samotným farářkám a farářům. Pro rozhodnutí o žehnání stejnopohlavním párům hlasovalo 78 procent poslankyň a poslanců synodu.

I když vedení katolické církve takové žehnání odmítá, letos v březnu synoda německé katolické církve schválila návrh, který požehnání i pro stejnopohlavní páry umožňuje. V praxi se tato změna v přístupu duchovních k homosexuálům má začít uplatňovat v roce 2026. Požehnání budou moci získat i věřící, kteří po rozvodu uzavřou další sňatek. Podobně se loni rozhodli i vlámští biskupové, kteří rovněž žehnání svazkům osob stejného pohlaví povolili.

Vatikánská Kongregace pro nauku víry v březnu 2021 vydala oficiální výrok, ve kterém uvedla, že v katolické církvi není přípustné udělit požehnání homosexuálním párům. Podle kongregace by takový akt napodoboval svátost manželství. Dokument, se kterým souhlasil i papež František, přitom tvrdí, že zákaz není vůči homosexuálům diskriminační.

Českobratrská církev evangelická je druhou největší církví v ČR po katolické církvi a největší protestantskou církví v tuzemsku. K ČCE se při sčítání lidu v roce 2001 hlásilo 117.212 obyvatel České republiky, o deset let později 51.936 obyvatel. K farářské službě pověřuje ČCE muže i ženy. Vedle bohoslužebného života farních sborů, náboženské výchovy a církevního školství se zaměřuje na služby sociální péče a duchovenskou činnost v nemocnicích, armádě, nápravných zařízeních či uprchlických táborech.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. května 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

6 Komentáře

  1. Proč by gayové a lesby nemohli požádát o církevní sňatek v případě, že bude uzákoněno „manželství pro všechny“? Pak ovšem farář, který to odmítne, bude jednat proti tomuto zákonu neboli bude jednat protizákonně. Že „manželství pro všechny“ uzákoněno nebude – o tom silně pochybuji. / Jiný problém: Proč by neměli mít Bisexuálové, Transgender a další odlišně sexuálně orientovaní lidé stejná PRÁVA jako Lesby a Gayové?? Zda tohoto práva potom použijí či ne je – to je věc jiná. Právo má platit pro VŠECHNY (a teď opravdu pro VŠECHNY) stejně!! Nejen pro LG, ale také pro BT a jiné. Očekávám mlčení nebo posouzení (i když jenom myšlené), že jsem demagog!

    Odpověď
  2. Proč by neměli mít Bisexuálové, Transgender a další odlišně sexuálně orientovaní lidé stejná PRÁVA jako Lesby a Gayové?? Zda tohoto práva potom použijí či ne je – to je věc jiná. Právo má platit pro VŠECHNY (a teď opravdu pro VŠECHNY) stejně!! Nejen pro LG, ale také pro BT a jiné. Očekávám mlčení nebo posouzení (i když jenom myšlené), že jsem demagog!

    Odpověď
  3. to p. Dostál To nemusí nijak souviset. V zemích, kde je sńatek homosexuálů uzákoněn, ještě nemusí nutně znamenat i církevní sňatek. Např. po státním rozvodu není také v řkc možný druhý církevní sňatek.

    Odpověď
  4. Křesťané mají jednat podle Božího slova a ne podle tohoto světa. Je moc smutné, že některé církve schvalují něco, co je v rozporu s Božím slovem. Přestávají být solí a světlem.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář